Peyronie hastalığı ve konjenital penil kurvatür nedeni ile takip edilen hastaların klinik analiz sonuçlarının normal popülasyon ile karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi
Comparative evaluation of clinical analysis results of patients followed for peyronie's disease and congenital penile curvature with the normal population
  1. Tez No: 911265
  2. Yazar: VOLKAN DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK SARIKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Peyronie hastalığı (PH) peniste tunika albuginea'nın (TA) progresif lokalize fibrotik hastalığıdır. Klinik olarak bu plaklar, peniste kurvatür, kısalma ve daralma gibi deformitelere ve ağrıya neden olabilir. Erişkinde görülen penil kurvatürün doğumsal olabileceği ilk defa Nesbit tarafından 1965' de tanımlanmıştır. Kurvatürlerin %50'si ventral deviasyon, %25'i lateral deviasyon, %20'si ventral ve lateral birlikte ve %5'i de dorsal deviasyon şeklindedir. Hafif deviasyonlar sorun teşkil etmezken ciddi penil deviasyonlar vajinal girişi zorlaştırır, cinsel ilişkide rahatsızlık ve bunun neticesinde psikolojik travmaya neden olabilir. Peyronie hastalığı ve konjenital penil kurvatür (KPK) yaşam kalitesinin düşmesine ve cinsel sağlığın bozulmasına neden olabilen hastalıklardır. Çalışmamız erektil fonksiyonların normal popülasyon ile klinik açıdan farklılıklarının ortaya konmasını amaçlamıştır. Gereç ve Yöntemler: Şubat 2024 – Ağustos 2024 tarihleri arasında androloji polikliniğine başvuran 18 – 70 yaş cinsel aktif olan erkeklerden peyronie hastalığı ve konjenital penil kurvatür hastalığı olanların başvurularını takiben; şikayetin başlangıç yaşı ve süresi (yıl), cinsel ilişki sırasında ağrı, mastürbasyon sırasında ağrı vizüel analog skala (VAS) skoru ile sorgulanacaktır. Ardından demografik veriler kayıt altına alıdı. Tanıda kullanılan SHIM (Erkeklerde Cinsel Sağlık Değerlendirme Formu) ve IIEF-15 (Uluslararası erektil fonksiyon endeksi) formları dolduruldu. Fizik muayenede penis uzunluğu (erekte-hasta tarafından cm cinsinden) palpasyonla nodül plak varlığı var ise yeri ve boyutu ölçüldü. Ardından şahsi fotoğraflama ile ereksiyon halinde kurvatür yönü ve derecesi değerlendirildi. Ayrıca bu hastalığa sahip olanlar ile bu iki hastalığa sahip olmayıp başka sebeple polikliniğine başvurmuş 18-70 yaş arası cinsel aktif erkekler karşılaştırma grubu olarak kabul edilerek poliklinik başvuru şikayetine yönelik tanı için kılavualarda belirtilenlere uygun olarak istenen tetkiklere ilave tetkik istenmedi. SHIM ve IIEF-15 formları bu hastalar için doldurulacaktır ve hasta grubu ile karşılaştırmalı olarak değerlendirildi. Bulgular: Hasta ve kontrol grupları arasında IIEF15 ve SHIM skorları karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Peyronie's disease (PD) is a progressive localized fibrotic disorder of the tunica albuginea (TA) in the penis. Clinically, these plaques can cause deformities such as penile curvature, shortening, narrowing, and pain. Congenital penile curvature in adults was first described by Nesbit in 1965. Of the curvatures, 50% are ventral deviation, 25% are lateral, 20% are combined ventral and lateral, and 5% are dorsal. While mild deviations do not pose problems, severe penile deviations can make vaginal entry difficult, cause discomfort during sexual intercourse, and lead to psychological trauma as a result. Both Peyronie's disease and congenital penile curvature are conditions that can lead to a decline in quality of life and impair sexual health. Our study aims to clinically reveal the differences in erectile function compared to the normal population. Materials and Methods: Between February 2024 and August 2024, patients aged 18-70 who were sexually active and presented to the andrology outpatient clinic with Peyronie's disease or congenital penile curvature were evaluated. The onset age and duration (years) of the complaint, pain during sexual intercourse, and pain during masturbation were recorded (using the VAS score). Demographic data were also collected. The SHIM (Sexual Health Inventory for Men) and IIEF-15 (International Index of Erectile Function) forms used for diagnosis were filled out. During physical examination, penile length (erect, measured by the patient in cm), and the presence, location, and size of any nodular plaques were measured through palpation. Erection direction and degree of curvature were assessed through personal photography. Additionally, sexually active men aged 18-70 who visited the clinic for other reasons and did not have Peyronie's disease or congenital penile curvature were accepted as the control group. No additional tests were requested for them beyond those indicated by the guidelines for their complaints. SHIM and IIEF-15 forms were filled out for these patients as well and evaluated in comparison with the patient group. Results: The IIEF-15 and SHIM scores were compared between the patient and control groups.