Çocuklarda probiyotikli ürünlerin oral floraya ve diş çürüğü üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of probiotics on oral microflora and dental caries in children
  1. Tez No: 272036
  2. Yazar: DİDEM ARGUN VARDARLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP ÖKTE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Genel sağlık açısından önemli rolleri olduğu bilinen probiyotiklerin, ağız içindeki mikroorganizmalar üzerine etkileri son yıllarda güncellik kazanmıştır. Bu çalışmanın amacı, doğal bir probiyotik içecek olan kefirin, çürük aktif çocuklarda tükürük ve plaktaki S. mutans, laktobasil sayısına ve bu bakterilerin biyofilme yapışması üzerine etkisinin değerlendirilmesidir.Yaşları 5-8 arasında değişen 24 adet gönüllü çocuk hasta, rastgele 4 gruba ayrılarak 6 hafta süresince kefir kullandı: grup A, çürük aktif olup daha önce diş tedavisi görmemiş (n=8), grup B, çürük aktif olup dental tedavileri çalışma öncesinde tamamlanmış (n=8), pozitif kontrol (n=4) (dfs?8), negatif kontrol (n=4) (dfs=0). Grup A ve B kendi içinde kullanılacak kefir tipine göre (ticari kefir, mayalanmış kefir) iki alt gruba ayrıldı (A1, A2, B1 ve B2). Çalışmanın her aşamasında tükürük ve plaktaki MS ve LB sayıları, dip slide yöntemi kullanılarak, yapışma miktarları da modifiye mikrotitre plak test (slime testi) kullanılarak ölçüldü. MS ve LB sayılarını belirlemek için her hastadan çalışmanın başında, tedaviler tamamlandıktan ve 6 hafta kefir içtikten sonra tükürük ve plak örnekleri alındı. Sonuçların istatistiksel değerlendirmesinde, elde edilen verilerde gruplar arasındaki karşılaştırmalarda Kruskall-Wallis H testi, grup içi karşılaştırmalarda ise Wilcoxen işaret testi kullanıldı.Sonuç olarak, tedavilerin tamamlanmasının ardından plak ve tükürükte, MS ve LB sayılarında istatistiksel olarak anlamlı azalma saptandı (p0,05) tespit edildi. MS ve LB'lerin biofilme yapışmalarının değerlendirilmesinde tedavi sonrası yapışma miktarlarının başlangıca göre plakta anlamlı (p0,05), kefir tüketimi sonrası tükürükteki yapışma miktarlarının düştüğü, ancak bu farkın istatistiksel olarak anlamlı olmadığı (p>0,05), plakta ise MS'nin yapışma miktarının yükseldiği, LB' nin ise azaldığı ancak bu farkın istatistiksel olarak anlamlı olmadığı (p>0,05) saptandı.İlerleyen dönemlerde daha uzun süreli ve daha geniş gruplarda probiyotik bakterilerin karyojenik mikroorganizmalar üzerine etkileriyle ilgili çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Over the years, several studies have underlined the effects of probiotics on cariogenic bacteria in mouth as they have important roles among general health. The aim of our study was to evaluate the changes in the salivary and plaque counts of bacterias and plaque grade of slime in caries active children with the oral administration of kefir, a probiotic containing various strains of LB spp, compared with kefir free supplements.24 volunteer children between 5-8 years of age were randomly divided into 4 groups to drink kefir for 6 weeks: Group A, caries active children without any treatment (n= 8), group B, caries active children whose dental treatment had finished before the experiments (n=8), positive control (dfs ?8) (n=4), and negative contol (dfs=0) (n=4). Group A and B were divided into two subgroups (A1,A2, B1 and B2) according to the kefir types (commercial kefir and fermented kefir).The salivary and plaque counts of MS and LB spp were measured by using dip-sliide method. The salivary and plaque MS and LB spp grade of slime were measured by modified microtitre plate test. To assess the MS and LB counts, saliva and plaque samples were taken from all subjects at the beginning of the study, after dental treatment and after drinking kefir. The results were statistically analyzed with Kruskall- Wallis H test for comparisons between the groups and Wilcoxen test for comparisons within the groups.After the dental treatments, salivary and plaque counts of MS and LB spp were decreased significantly (p0,05). After dental treatments, the saliva and plaque grade of slime values were decreased significantly on plaque (p0,05). At the end of drinking kefir, when the results as compared with the beginning values, salivary grade of slime values were decrased in all groups but not significantly (p>0,05), as for MS values of plaque were increased not significantly (p>0,05), but LB values of plaque were decreased not significantly (p>0,05).In future, long term and large groups study design is needed to evaluate the effects of the probiotics on the effect of the cariogenic bacteria.