Bazı yeni benzoksazol türevi schiff bazlarının sentezi, yapılarının aydınlatılması ve mikrobiyolojik etkileri üzerine çalışmalar
Synthesis, structure elucidation and microbiological activity studies of novel schiff bases of benzoxazole derivatives
  1. Tez No: 272035
  2. Yazar: BETÜL CEYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESİN AKI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu çalışmada 14 adet benzoksazol türevi orijinal bileşik sentezlenmiştir.Sentezlenen bileşiklerin saflıkları İnce Tabaka Kromatografisi ile kontrol edildikten sonra yapıları 1H-NMR, MASS, IR spektral analizleri ve elementel analiz yöntemleri ile aydınlatılmış ve erime noktaları tayin edilmiştir.Benzoksazol türevi bileşikleri sentezlemek amacıyla önce 2,4-diaminofenol dihidroklorür, uygun p-sübstitüebenzoik asit veya p-sübstitüefenilasetik asitler ile PPA eşliğinde reaksiyona sokulmuş, ardından ürünler p-sübstitüe benzaldehit veya salisilaldehit ile absolute methanol ortamında reaksiyona sokularak 2-(p-sübstitüe benzil/fenil)-5-(p-sübstitüebenzilimino/o-hidroksibenzilimino)benzoksazol türevleri elde edilmiştir.Sentezlenen bileşiklerin in vitro antimikrobiyal etkinlikleri Klebsiella pneumoniae, Pseudomonas aeruginosa, Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae izolat (geniş spektrumlu beta laktamaz enzimi -GSBL- içerir), Pseudomonas aeruginosa izolat (gentamisine dirençli), Escherichia coli izolat (geniş spektrumlu beta laktamaz enzimi -GSBL- içerir), Bacillus subtilis, Staphylococcus aureus, Enterococcus faecalis, Bacillus subtilis izolat (seftriaksona dirençli), Staphylococcus aureus izolat (metisiline dirençli -MRSA-), Enterococcus faecalis, Enterococcus faecalis izolat (vankomisine dirençli) bakterilerine karşı; antifungal etkinlikleri ise Candida albicans, Candida krusei funguslarına karşı incelenmiş, antimikrobiyal etkileri Minimum İnhibisyon Konsantrasyonu (MİK) değerleri şeklinde saptanmıştır Antimikrobiyal etkinlikleri karşılaştırmak amacıyla antibakteriyel etki için ampisilin trihidrat, gentamisin sülfat, ofloksazin, meropenem ve vankomisin; antifungal etki için ise, amfoterisin B ve flukonazol referans ilaç olarak seçilmiştir.Mikrobiyoloji bulguları genel olarak değerlendirildiğinde, sentezlenen bileşikler en iyi antibakteriyel aktiviteyi Staphylococcus aureus izolatı ve Enterococcus faecalis' e karşı göstermiştir ancak tüm bileşiklerin, referans ilaçlara oranla daha düşük aktivite gösterdikleri tespit edilmiştir. Antifungal aktivite sonuçları yönünden değerlendirildiğinde ise Candida albicans' a karşı daha iyi antifungal etkinin gözlendiği ancak tüm bileşiklerin, referans ilaçlara oranla daha düşük aktivite gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 14 original benzoxazole derivatives were synthesized for the first time. Benzoxazole rings were synthesized by condensing of 2,4-diaminophenol dihydrochloride and appropriate p-substitutebenzoic acids/p-substitutephenylacetic acids in polyphoshoric acid. Afterwhile the products were reacted with p-substitute benzaldehyde or salicylaldehyde in absolute methanol, 2(p¬-substitutedbenzy/phenyl)-5-(p-substitutebenzilimino/o-hydroxybenzilimino) benzoxazoles were obtained.The purity of the compounds was controlled by TLC, their structures were elucidated by 1H-NMR, MASS, IR, elemental analysis methods and the melting points were determined.The in vitro antimicrobial activitiy of the compounds was assayed for antibacterial activity against Klebsiella pneumoniae, Klebsiella pneumoniae isolate (has extended spectrum beta lactamase -ESBL- enzyme), Pseudomonas aeruginosa, Pseudomonas aeruginosa isolate (resistant to gentamicin), Escherichia coli, Escherichia coli isolate (has extended spectrum beta lactamase -ESBL- enzyme), Bacillus subtilis, Bacillus subtilis isolate (resistant to ceftriaxon), Staphylococcus aureus, Staphylococcus aureus isolate (resistant to meticilline -MRSA-) Enterococcus faecalis isolate, Enterococcus faecalis isolate (resistant to vancomycin); the antifungal activity was evaluated against Candida albicans, Candida albicans isolate (biofilm positive) and Candida krusei. The antimicrobial activity was observed as the Minimum Inhibitory Concentration (MIC) values and the MIC values of all the derivatives were compared with control drugs; ampicillin trihydrate, merophenem, gentamicin sulfate, vancomycin, amphotericin B, fluconazole.Generally evaluated microbiology results, the synthesized compounds exhibited the best activity against Staphylococcus aureus isolate and Enterococcus faecalis but less than control drugs.For the antimycotic activity results realized that the best activity was performed against Candida albicans but less than control drugs amphotericin B and fluconazole.