Papiller tiroid kanseri ve papiller mikrokanserin kilinik özellikler ve prognostik faktörler açısından karşılaştırılması
Comparison of papillary thyroid carcinoma and papillary microcarcinoma for the clinical results and prognostic factors at the diagnosis and follow up
- Tez No: 272057
- Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN AKARSU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Papiller Tiroid Kanseri (PTK) en sık rastlanan endokrin kanser olmakla birlikte son yıllarda Papiller Mikrokanser (PMK) sıklığı da giderek artmaktadır. PMK çoğunlukla iyi prognoza sahip olmakla birlikte, bölgesel lenf nodlarına ve nadiren de uzak organlara metastaz yapabilir. Küçük bir grupta agresif seyrederek mortaliteden sorumlu olan PMK'nın klinik önemi ve nasıl tedavi edileceği tartışma konusudur.Çalışmamızda PTK ve PMK tanılı hastaları klinik özellikler ve prognostik faktörler açısından karşılaştırarak, takip ve tedavi yönteminin seçiminde etkili olabilecek özellikleri retrospektif olarak araştırdık.Çalışmaya 2005-2009 yılları arasında Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma kliniğinde takip edilen PTK tanılı 81 (%68) hasta ve PMK tanılı 38 (%32) hasta olmak üzere toplam 119 hasta alındı. PTK ve PMK tanılı hastaların yaşı, cinsiyeti, özgeçmişi, tümör alt tipi, tümörün patolojik özellikleri, uygulanan cerrahi tedavi yöntemleri ve postoperatif cerrahi komplikasyonları hastaların arşiv kayıtları incelenerek birbiriyle kıyaslandı.Hastaların ortalama takip süresi PTK tanılı hastalarda 35,8 ± 26,4 ay iken, PMK tanılı hastalarda ise 35,4±28,1 ay idi. PTK tanılı hastaların %82'si PMK tanılı hastaların %81'i kadındı. PTK ve PMK tanılı hastalarda cinsiyet dağılımı açısından anlamlı fark yoktu (p>0,05). Çalışmamızda hastaların ortalama tanı yaşı 42,7±14,0 yıl idi. Erkeklerde ortalama tanı yaşı (47±12,8 yıl) kadınlara oranla (40,6±14,0 yıl) anlamlı derecede yüksekti (p0,05).
Özet (Çeviri)
Papillary thyroid carcinoma (PTC) is most frequent endocrine cancer but on the other hand papillary microcarcinoma (PMC) frequency is increasing in recent years. PMC has generally good prognosis however metastasis to regional lymph nodes and rarely distant metastasis can be seen in patients with PMC. PMC is responsible of mortality in a small number of patients and its clinical importance and therapy modalities are debated.In this study, we compared PTC and PMC for the clinical features and prognostic factors at the diagnosis and follow up. For the choice of appropraite treatment method, we researched differences between PTC and PMC retrospectively.Eighty one PTC (68%) and 38 PMC (32%) total 119 patients who were followed in Gaziantep University Endocrinology and Metabolism Department between 2005 and 2009, enrolled into the study. Age, sex, background, tumour variants, pathologic features, surgical procedure and postoperative surgical complications were collected from archive records and then analysed.Average follow up time is 35,8 ± 26,4 months in PTC and 35,4±28,1 months in PMC. Eighty-two percent of PTC patients and eighty-one percent of PMC patients were women. Mean diagnosis age in our patient was 42,7±14,0 years. Mean diagnosis age in our male patients was (47±12,8 years) significantly higher in women patients (40,6±14,0 years) (p0,05).