Klivus morfometrisi ve sfenoid sinüs gelişimi ile ilişkisi
Morphometry of clivus and its relationship with the development of sphenoid sinus
- Tez No: 272066
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇAĞRI ŞENYÜCEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, T1-ağırlıklı sagittal manyetik rezonans (MR) görüntüleme ile ölçülen çeşitli şekillerdeki klivusların alanlarını saptamak; sfenoid sinüs hacmi ile klivus alanı arasındaki ilişkiyi değerlendirmek; ve farklı sfenoid sinüs havalanma tipine (konkal, presellar, sellar) sahip bireylerin klivus alanlarını karşılaştırmaktır.Gereç ve Yöntem: 18 yaş üzeri toplam 100 bireyin 5 mm'lik MR kesitleri ile elde edilen T1-ağırlıklı serilerde; sfenoid sinüs hacminin belirlenmesi için, sagittal ve koronal kesitler kullanılarak sfenoid sinüsün en geniş ön-arka, transvers ve kraniokadual çapları alınmış ve hacim manuel olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Aim: Aims of the study were to determine the areas of various clivus forms measured by T1 weighted magnetic resonance (MR) imaging; to evaluate relationship between sphenois sinus volume and clivus area; and to compare clivus areas of individuals having different sphenoid sinus pneumatization types (conchal, presellar, sellar).Material and Method: From 100 healthy individual aged 18 years or over, in T1 weighted sequences obtained with MR cross-section, 5 mm in thickness; for calculation of sphenoid sinus volume, largest anteroposterior, transverse and craniocaudal diameters of sphenoid sinus were measured using coronal and sagittal cross-sections and the volume calculated manually.