Çocuklarda endoskopik endonazal cerrahi için kafa tabanı oluşumlarının multidedektör bilgisayarlı tomografi ile morfometrik analizi
Morphometric analysis of skull base structures with multidetector computed tomography for endoscopic endonasal surgery in children
- Tez No: 1009092
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KAĞAN KARABULUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Endoskopik endonazal kafa tabanı cerrahisi, özellikle sfenoid sinus ve sellar bölgeye yönelik girişimlerde anatomik koridorun ayrıntılı olarak değerlendirilmesini gerektirmektedir. Çocuklarda bu bölgeye ait anatomik yapıların yaşa bağlı değişkenlik göstermesi, cerrahi planlamayı erişkin bireylerden farklı hale getirmektedir. Ancak çocukluk çağında sfenoid sinus, sella, klivus ve komşu yapılara ilişkin morfometrik veriler literatürde sınırlı sayıdadır. Özellikle doğrusal ölçümlerin yanında açısal parametreleri de içeren kapsamlı radyoanatomik çalışmaların yetersiz olduğu dikkat çekmektedir. Bu çalışmanın amacı, pediatrik popülasyonda endoskopik endonazal kafa tabanı cerrahisi açısından önem taşıyan sfenoid sinus, sella turcica, klivus ve ilişkili anatomik yapıların doğrusal ve açısal morfometrik özelliklerini yaş gruplarına göre değerlendirerek cerrahi koridorun yaşa bağlı değişen özelliklerini ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif çalışmada, pediatrik yaş grubuna ait 200 bilgisayarlı tomografi görüntüsü değerlendirildi. Olgular yaşa göre 0–5, 6–12 ve 13–17 yaş olmak üzere üç gruba ayrıldı. Sinus sphenoidalis, sella turcica, klivus ve komşu anatomik yapılara ait morfometrik ölçümler standart radyolojik planlarda gerçekleştirildi. Doğrusal ve açısal parametrelerin yanı sıra cerrahi koridoru yansıtan delme ve rezeksiyon mesafeleri, çalışma derinliği ve anatomik kısıtlılığı gösteren ölçümler de kaydedildi. Bunların yanında sinus sphenoidalis tiplerine göre ayrılarak kayıt altına alındı. Elde edilen veriler yaş grupları arasında karşılaştırılarak uygun istatistiksel yöntemlerle analiz edildi. Bulgular: Çalışmamızda elde edilen veriler cinsiyetler arasında ve yaş grupları arasında karşılaştırıldı. Doğrusal parametrede yaş grupları arasında istatistiksel açıdan anlamlı farklılık tespit edildi. Açısal parametreler için yaş grupları arasındaki fark her parametrede anlamlı değildi. Sinus sphenoidalis pnömatizasyon tipleri conchal'dan postsellar tipe doğru ilerledikçe olguların yaşlarının arttığı gözlendi. Sonuç: Çalışmamız, pediatrik endoskopik endonazal cerrahide anatomik koridorun yaşa bağlı olarak anlamlı değişim gösterdiğini ortaya koymuştur. Özellikle 0–5 yaş grubunda artmış kemik bariyeri, dar çalışma alanı ve düşük interkarotid mesafe nedeniyle cerrahi planlamanın daha dikkatli yapılması gerekmektedir. Buna karşılık yaş ilerledikçe anatomik elverişlilik artmakta; bu durum preoperatif değerlendirmenin yaşa özgü ve bireyselleştirilmiş şekilde yapılmasının önemini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Endoscopic endonasal skull base surgery, particularly in interventions involving the sphenoid sinus and sellar region, requires a detailed evaluation of the anatomical corridor. In children, age-related variability in the anatomical structures of this region makes surgical planning different from that in adults. However, morphometric data regarding the sphenoid sinus, sella, clivus, and adjacent structures in childhood are limited in the literature. In particular, comprehensive radioanatomical studies including angular parameters in addition to linear measurements remain insufficient. The aim of this study was to evaluate the linear and angular morphometric characteristics of the sphenoid sinus, sella turcica, clivus, and related anatomical structures that are important for endoscopic endonasal skull base surgery in the pediatric population, according to age groups, and to reveal the age-dependent changes in the surgical corridor. Materials and Methods: In this retrospective study, 200 computed tomography images from pediatric patients were evaluated. The cases were divided into three age groups: 0–5, 6–12, and 13–17 years. Morphometric measurements of the sphenoid sinus, sella turcica, clivus, and adjacent anatomical structures were performed on standard radiological planes. In addition to linear and angular parameters, measurements reflecting the surgical corridor, including drilling and resection distances, working depth, and anatomical constraints, were also recorded. Moreover, the sphenoid sinus was classified according to its pneumatization types. The obtained data were compared among the age groups and analyzed using appropriate statistical methods. Results: The data obtained in our study were compared according to sex and age groups. Statistically significant differences were found among the age groups for the linear parameters. For angular parameters, the differences among the age groups were not significant for every parameter. It was observed that the ages of the cases increased as the pneumatization types of the sphenoid sinus progressed from the conchal to the postsellar type. Conclusion: Our study demonstrated that the anatomical corridor in pediatric endoscopic endonasal surgery shows significant age-related changes. In particular, in the 0–5 age group, surgical planning requires greater caution because of the increased bony barrier, narrower working space, and shorter intercarotid distance. In contrast, anatomical suitability increases with advancing age, highlighting the importance of age-specific and individualized preoperative evaluation.