İstanbul'un üç farklı adli bölgesindeki cinsel saldırı olaylarının incelenmesi
The research of sexual assault cases in three judicial discricts of Istanbul
  1. Tez No: 272116
  2. Yazar: GÜLİZAR ALADAĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu güne kadar yapılan çalışmalar göstermiştir ki; çocuklara yönelik cinsel istismarın önlenmesi ve toplumun bu suçlara karşı korunması için yapılması gereken ilk şey konu hakkında yeterince bilgi sahibi olmaktır.Ülkemizdeki çocuklara yönelik cinsel istismar olgusunun tanınması için yürütülen pek çok bilimsel çalışmaya veri çeşitliliği sağlamanın amaçlandığı bu çalışmada, İstanbul'un ekonomik ve kültürel alanda farklılık arz eden üç adli bölgesinde 2006 ve 2007 yıllarında işlenmiş ve mağdurlarının 18 yaş altı olduğu cinsel saldırı suçlarına ait 97 dava dosyası incelenmiştir.Elde edilen veriler, bu suçlarda mağdurların kadınlar, saldırganların ise 19-29 yaş grubuna mensup eğitim seviyesi düşük, çoğunlukla mağdurun yakını ya da tanıdığı olan erkeklerden oluştuğunu, saldırganların eylemlerini tehdit ve zor kullanarak gerçekleştirdiklerini ve çoğunlukla suçu reddettiklerini, olayların büyük bir kısmında penetrasyon olduğunu, olayların çoğunun ev ortamları dışında gerçekleştiğini göstermekte olup bu durum daha önceki bilimsel çalışma bulguları ile örtüşmektedir.
Özet (Çeviri)
Studies have shown up that the first thing to be done for the prevention of sexual assault intended for children and the protection of society against this crime is to have enough information.In this study who is aimed to ensure data and diversity for many scientific studies performing for the recognition of sexual assault, Istanbul's three , economically and culturally different districts were examined with regard to 97 cases belonging victims of sexual assault under 18 in 2006 and 2007.The data obtained from these crimes represents that the victims are women, the attackers have a low education level and they were relatives or acquaintances of the victime. These datas also show that the agressor's actions are made by the threat and by force, rejects the crime and in the major part of crimes there is penetration. Most of the events occurred outside of the home and this situation overlaps with indications of previous researches.