Ajite depresyonlu hastalarda elementlerin araştırılması
The research of elements in agitated depression patients
  1. Tez No: 272117
  2. Yazar: SEVNUR İÇTENLİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜJGAN CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Depresyon çok yaygın olarak görülen bir hastalıktır. Bu hastalık kadınlarda erkeklerden iki kat daha fazla görülmektedir. Ailede depresyon geçiren bir kişinin olması kadın olmak, yoksul olmak, yalnız yaşamak, depresyona girme riskini fazlalaştırmaktadır. Depresyonun bazı nedenleri (genetik olanlar) değiştirilmesi olası değilken bazı nedenleri düzenlenebilmektedir. Beslenme de depresyondan korunmada önemli rol oynamaktadır. Gerçekten beslenmede bazı eksiklikler depresyon gibi duygudurum bozukluklarıyla sonuçlanacak biçimde ruhsal ve serebral merkezleri etkileyebilmektedir. Eser element metabolizmasında meydana gelen değişikliklerin depresyon oluşum mekanizmasında rol oynayabileceği bildirilmektedir. Bu çalışmada depresyon ile bazı elementlerin düzeyleri ve bu düzeylerdeki değişimler arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır.Çalışmamızda, yaşları 17-60 arasında değişen depresyon hastalarının kanlarında ICP-MS ile elementel analiz yapılarak depresyon oluşumu üzerine etkileri incelenmiştir.Kontrol grubu 100 sağlıklı birey, hasta grubu Hamilton ve Beck depresyon ölçeği uygulanarak oluşturulan 70 bireyden oluşmaktadır. Özellikle depresyon hastaların kanlarında Fe değerleri kontrollere göre azalmış olarak bulunmuştur. Ayrıca depresyon hastalarının kanlarındaki iyot değerleri kontrollere göre anlamlı olarak düşük bulunmuştur.Çalışmamızda Fe ve I elementlerinin eksikliğinin, depresyon hastalığının mekanizmasını etkilediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Depression is an illness which seen very frequently in all populations. The rate of incidence is twice as much in women than in men. Having a family member who has depression, woman, poor and living alone increases the risk of depression. Some factors behind depression (genetic factors) can not be changed, whereas some factors can. Nutrition can play a significant role in preventing depression. Deficiency of some nutrients in diet can affect spiritual and cerebral centers, thus leading to feeling situation (psychological) disorders like depression. It is stated that changes in the metabolism of trace elements can play a role in the depression-formation mechanism.In our study, elemental analysis was conducted with ICP-MS in depressed patients between the ages of 17 and 60, and the effects on formation of the disease were analyzed. The Fe values of patients with depression were especially found to be low compared to the control group. Moreover, iodine values were also found to be statistically low compared to the control group.In our study, the deficiency of elements Fe and I were found to affect the depression mechanism.