Öldürme suçlarında dava sürecinin değerlendirilmesi
Evaluation of trial process in murder cases
  1. Tez No: 272122
  2. Yazar: İBRAHİM DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YAŞAR İŞCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Ceza yargılamasında en önemli sorun ispat meselesidir. Amaç gerçeğin ortaya çıkarılması olduğundan bizi bu gerçeğe götürecek ispat vasıtaları da delillerdir. Maddi gerçeğe ulaşmada en önemli delil bilimsel verilerdir. Bu nedenle özel bilgi sahibi uzman kişiler, yargıcın vereceği kararda etkili olmaktadır.Ceza yargılamasında önemli bir yere sahip olmakla birlikte ceza hukukunun ciddi sorunları arasında olan kurumlarından biride bilirkişiliktir. Bilirkişilik müessesesinin bazen hiç uygulanmaması veya yanlış uygulanması bu müesseseyi yozlaştırılmıştır. Özellikle öldürme suçlarında, teknolojik gelişmelerden vakıf, en kısa sürede sonuca ulaşabilecek donanıma sahip kurum ve uzman bilirkişilerden daha çok yararlanma yollarının sağlanması gerçek suçluları saptamak açısından önemlidir.Bu çalışmanın amacı ceza yargılamasında önemli bir yer tutan öldürme suçlarında mahkemelerce bilirkişilerden yeterince istifade edilip edilmediği ve alınan raporların hüküm kurmaya elverişli olup olmadığının tespiti ile bilirkişi raporlarının hazırlanma sürelerinin dava sürecine etkisini ortaya çıkarmaktır.Bu doğrultuda, bilirkişi raporlarının mahkeme kararlarındaki etkinliğinin ve yargılama sürecine etkisinin ortaya çıkarılması amacıyla İstanbul 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nin 1998-2005 yılları arasında verdiği kararlar incelemeye tabi tutulmuştur.Yapılan inceleme sonunda öldürme suçlarına ilişkin mahkemelerce verilen kararlar ile bilirkişi raporlarının genelde aynı yönde olduğu, raporlara yeterince itiraz edilmediği ve tartışılmadığı hususları tespit edilerek, bu suçlara ilişkin davaların makul sürelerde sonuçlanmamasında bilirkişi raporlarının geliş sürelerinin etkisi olduğu gibi yargılamaya ilişkin sorunlarında bu hususta etkisinin olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In criminal litigation, the most important factor is the evidence issue. Since the aim of the litigation is to reveal the facts of the case, the proof mechanism that will lead us to those facts are evidences. The most important evidence for physical facts is scientific data. It is for that reason that the experts are so influential on the judgment to be passed by the judge.In spite of its strong position in the criminal litigation, the expert witness institution still pauses an important problem in the criminal law. The facts that the Courts sometimes requested the assistance of the expert witnesses or sometimes approached this institution not properly resulted in the degeneration of these services. Especially in the homicide crimes, it will be really helpful to use those institutions and expert witnesses having technologic qualifications and equipments that would bring immediate results in the determination of actual criminals.The purpose of this study is to determine the level of assistance provided by the expert witnesses at the request of the courts in case of homicide crimes that have a great crime rate in the criminal litigation and the level of support provided by the expert witness reports in helping the judges in their judgments and finally to reveal the effects of the preparation time of the expert witness reports in the course and finalization of litigation.For the above mentioned purposes, I reviewed the judgments passed by the 6th High Criminal Court for Istanbul in the period 1998-2005 in order to the determine the efficiency of the expert witness reports in the court judgments and their influence on the course of litigation.As result of my studies, I determined that the line of thought alleged in the judgments relating to homicides and in the expert witness reports are generally identical and the judges do not object to or discuss about these reports. The fact that litigation for homicides generally finalize in a large span of time is thus explained with the delayed time of submission of these reports by the expert witnesses and this is their important effect in the course of litigation.