İstanbul'daki bazı ilköğretim okullarının kantinlerinde gıda zehirlenmesine sebep olan önemli bakterilerin adli bilimler yönünden değerlendirilmesi
In some of the primary schools' canteens that cause food poison of important bacterias' evaluation in terms of forensic science in istanbul
  1. Tez No: 272124
  2. Yazar: ASİYE KARADEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ÇAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Mikrobiyoloji, Forensic Medicine, Microbiology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma kapsamında, 2009-2010 eğitim-öğretim yılında İstanbul'un Taksim, Mecidiyeköy, Fatih, Kartal, Nişantaşı bölgelerindeki 5 farklı ilköğretim okullarının kantin, büfe gibi yerlerinden alınan gıdalar üzerine araştırma yapılmıştır. Analiz edilen 100 adet gıda örneği, gıda zehirlenmesine sebep olan patojen mikroorganizmalar açısından incelenmiş ve adli bilimler çerçevesinde yorumlanmıştır. Usulüne uygun ve kantin işletmecilerinin gıda hazırlama alışkanlıklarını değiştirmeden gıda numuneleri alınmış ve en kısa sürede kontaminasyonu engelleyecek şekilde uygun taşıma kaplarıyla laboratuara getirilerek analiz edilmiştir.Çalışmamız, İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsü Mikrobiyoloji Laboratuarı'nda 06.02.2009 tarihli ve 27133 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Mikrobiyolojik Kriterler Tebliği, Türk Gıda Kodeksi yönetmeliği doğrultusunda yürütülmüştür.Çalışmamızın sonucunda, 1 nolu ilköğretim okul kantininde üretilen gıdaların % 50'sinin, 2 nolu ilköğretim okul kantininde üretilen gıdaların % 25'inin, 3 nolu ilköğretim okul kantininde üretilen gıdaların %50'sinin, 4 nolu ilk öğretim okul kantininde üretilen gıda numunelerinin %75'inin ve 5 nolu ilköğretim okul kantininde üretilen gıdaların %50'sinin mikrobiyolojik analiz sonuçlarına göre Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği'ne uymadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, in the 2009-2010 academic year, it were been researched on foods which were taken from places such as canteens, buffet of 5 different elementary schools district of Istanbul's Taksim, Mecidiyeköy, Fatih, Kartal and Nisantasi. 100 Food samples analysed were examined in terms of pathogenic microorganisms that cause food poisoning and interpreted in the way of forensic sciences. Food samples were taken without changing their habits of canteen operators and according to correct method. As soon as possible, these food samples were analyzed to prevent contamination by bringing with appropriate transport containers to the laboratory.Our study were carried out Istanbul University of Forensic Medicine Institute of Microbiology Laboratory Microbiological Criteria Paper towards Turkish Food Codex instructions published to dated 02.06.2009 and 27133 of the Official Gazette.In the our survey were not followed Turkish Food Codex Regulation according to the results of microbiological analysis of 50% of producted food by 1 number school, 25% of producted food by 2 number school, 50% of producted food by 3 number school, 75% of producted food by 4 number school and 50% of producted food by 5 number school.