Denetimli serbestlik tedbirine tabi tutulan kişilerin benlik saygılarının değerlendirilmesi
Evaluation of self-esteem of people on probation
- Tez No: 272127
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. NEYLAN ZİYALAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Psikoloji, Forensic Medicine, Psychology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırma; İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Denetimli Serbestlik ve Yardım Merkezi'nde, 2009 yılında denetimli serbestlik tedbir sürecine devam eden sanık/hükümlülerin, benlik saygılarının değerlendirilmesi amacıyla yürütülmüştür. Bu amaç doğrultusunda denetimli serbestlik tedbiri alan 80 katılımcı çalışmanın deney grubunu; hiçbir zaman denetimli serbestlik tedbiri almamış 80 katılımcı ise çalışmanın kontrol grubunu oluşturmuştur.Çalışma sırasında denek ve kontrol grubu katılımcılarına ?Benlik Tasarımı Envanteri? uygulanmış ve kişilerin benlik tasarımı puanları elde edilmiştir. Araştırma sırasında elde edilen veriler ile yapılan istatistiksel analiz sonucunda, denetimli serbestlik tedbirine tabi tutulan kişilerin benlik tasarımı puanlarının, kontrol grubuna oranla daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca, oluşturulan sosyodemografik form ile deney ve kontrol grubu hakkında veri toplanması sağlanmış ve betimsel bir çalışma yürütülmüştür.Araştırma bulguları çerçevesinde, denetimli serbestlik tedbirine tabi tutulan görüşmecilerin benlik tasarımı puanlarının yüksek çıkma nedenleri, bu durumun denetimli serbestlik tedbir sürecine olası etkileri ve bu doğrultuda denetimli serbestlik ve yardım merkezleri çalışmalarına dair öneriler tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to assess the self-esteem of defendants/convicts who are under probation in 2009 in Istanbul Probation Office and Help Center of the Prosecutor. In this framework, experiment group was constituted by 80 participants who are under prohibition and control group was aconstituted by 80 participants who are not under prohibition.In this research, ?Self-Schema Inventory? was applied to participants of experiment and control groups and then self-schema scores of subjects were obtained. In the framework of the data that was obtained at the end of the statistical analysis, self-schema scores of the subjects who are under prohibition are higher than that of the control group. In addition to this, with the socio-demographic form created, a descriptive study was conducted by providing data collection about the experiment and control groups. Therefore, we have a descriptive study. It was provided that the control group participants have similar quantitative characteristics of age and education level with the experimental group. During the study, and control group participants were obtained by applying an "Self-Schema Inventory?.In the context of the results obtained at the end of this research, it was discussed the reasons why self-schema scores of interviewees are so high, its possible effects on the prohibition process, and in this manner advises to prohibition and assistance centers.