Uyuşturucu madde suçlarının önlenmesinde coğrafi bilgi sissteminin kullanımı: Beyoğlu İlçesi pilot çalışması
The use of geographical information system for the prevention of narcotic drug crimes: Beyoğlu Distirct pilot study
  1. Tez No: 272126
  2. Yazar: YASİN BEŞER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. BÜLENT ÜNER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Araştırma kapsamında öncelikle, Beyoğlu Belediyesi'nden temin edilen koordinasyonlu dijital haritalar ve Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürlüğü'nden temin edilen 2007 yılı Uyuşturucu Madde Suçları Olay verilerinin tamamı ile 2008 yılı Uyuşturucu Madde Suçlarının Olay Sayısı ile Kokain ve Sentetik Ecza suçlarının olay verilerinin, Arc View 3.2 GIS yazılım programı vasıtasıyla ilişkilendirilerek, çeşitli suç haritalarının ve suç analizlerinin yapılması amaçlanmıştır. Programın etkili fonksiyonlarından yararlanmak suretiyle birbiriyle uyumlu hale getirilen sayısal haritaların ve suç verilerinin renklendirerek görselleştirilmesi, istatiksel analizlerin yapılması, değerlendirilmesi ve suçla mücadelede ve suçun önlenmesinde öngörüde bulunmaya yardımcı olması hedeflenmiştir.Çalışmada başlıca, ilçelere göre nüfus verileri ile uyuşturucu madde suçlarının olay sayısı arasındaki ilişkinin belirlenmesine çalışılmıştır. Uyuşturucu Madde Suçlarının, olay sayısının nüfus oranlarıyla uyumluluk göstermediği görülmüştür. Uyuşturucu Madde Suçlarının aylara göre dağılımı grafiksel olarak incelendiğinde, olay sayılarının Ağustos ve Aralık aylarında arttığı görülmüştür.Programın sorgulama fonksiyonu sayesinde veriler, olay türü, suçun işlendiği yer, suçluların mahallelere göre dağılım yerleri, suçun işlendiği aylar, suçluların doğum tarihi ve yaş durumlarına göre sınıflandırılarak istenilen detaya inilmiştir. Ayrıca Arc View programı kullanılarak Olay Türleri ile Doğum tarihleri arasında bağlantı sağlanarak suç tipine göre kişilerin yaşları tespit edilmiştir. Bu sayede caydırıcılığı sağlayacak önlemlerin geliştirilebileceği düşünülmüştür.2007-2008 yıllarında Beyoğlu ilçesi Uyuşturucu Madde Suçlarını; Olay Sayıları, Yakalanan Sayısı ve Tutuklanan Sayısına göre incelediğimizde; 2008 yılında işlenen Olay sayısında % 113' lük artış, Yakalanan sayısında %91' lik artış, Tutuklanan sayısında ise % 27'lik bir artış olduğu görülmüştür.2007-2008 yıllarında Beyoğlu ilçesinde Uyuşturucu Madde Suçlarından Kokain ve Sentetik Ecza suçlarını mahallelere göre olay sayılarının dağılışını incelediğimizde; özellikle Çukur Mahallesi, Bülbül Mahallesi, Şehit Muhtar Mahallesi ve Kocatepe Mahallesi'nde olayların yoğunlaştığı görülmüştür.ancak 2008 yılında Çukur Mahallesi'nde Kokain ve Sentetik Ecza suçlarında bir azalma olduğu görülmüştür.Bu ve benzeri çalışmalar ile akademik ortamda bilim adamlarıyla yürütülecek ortak projelere imza atmak isteyen Polis Teşkilatının tavrı, gelecekte Polis ve akademisyenler arasında geliştirilecek ilişkiler açısından oldukça olumlu bir davranış olarak değerlendirilip, Emniyet Birimleri eğer böyle bir çalışma içerisine girecekse Coğrafi Bilgi Sistemleri ve Suç Analizleri için mutlaka ayrı bir birim kurulması gerektiği öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research aims to provide various crime maps and analysis via associating the Narcotic Drugs Crime Cases data of the years 2007-2008 and cocaine and synthetic pharmaceuticals Crime Cases data taken from Beyoğlu Police Department and coordinated digital maps taken from Beyoğlu Municipality with Arc View 3.2. GIS software. It is also aimed to visualize the digital maps and criminal data by colorizing them which are already harmonized by utilizing effective functions of the software, to perform and interpret statistical analysis and finally to be able to make forecasts in suppression of crime and fight against the crime.In this study, it has been set out to determine the nature of the relationship between population data by townships and narcotic drug case numbers. It has been seen that, there is not a correlation between the numbers of narcotic drug cases and population density. After analyzing the graph of Narcotic Drug Crimes by months it has been seen that Case Numbers increased in August and December.Data are categorized in details as requested according to case type, crime scene, distribution places of crimes according to neighborhoods, the months at which crimes are committed, birth dates and ages of the criminals through the inquiry function of the software. Moreover, criminals? ages according to the crime types have been discovered by correlating Crime Types and Birth Dates via Arc View software. Thanks to this, it has been thought that measures that strengthen deterrence can be developed.When we examine Beyoğlu Municipalities? narcotic drug cases numbers of 2007-2008 in terms of case numbers, arrested numbers and imprisoned numbers; we?ll see that there is a 113% increase in the number of the cases and 91% increase at the arrested numbers and 27% increase in the imprisoned numbers.When the Narcotic Drugs Crime Cases of 2007&2008; cocaine and synthetic pharmaceuticals distribution to the districts are examined; it has been seen that there is an increase in the number of cases especially in Çukur District, Bülbül District, Şehit Muhtar District and Kocatepe District. However it can be also seen that in 2008 there is a decrease in the number of Narcotic Drug Crime Cases Numbers; cocaine and synthetic pharmaceuticals crime.The attitude of Police Service that aims to start projects (with studies like this) to be carried out with scientists on academic environment, is evaluated as positive regarding the future relationship to be developed between the Police and academicians. It is envisioned that if Security Units will start such a study and cooperation, for Geographical Information System and Crime Analysis a separate unit should definitely be established.