Dichlorvos, Malathion ve Cypermethrinin karaciğer dokusunda LC-MS-MS ile tayini
The analysis of Dichlorvos, Malathion and Cypermethrin on liver tissue
- Tez No: 272134
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH CENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Pestisitler, dünyada birçok ülkede tarımsal ürünlerin zarar görmesini engellemek ve ayrıca böceklerden arınmış bir çevre sağlamak için evde ve işyerlerinde de kullanılmaktadır. Pestisitlerin sebep olduğu birçok zehirlenme yanlış kullanma ya da tesadüfen maruz kalma sebebiyle ortaya çıkar.Pestisitler, insektisit, herbisit, fungisit, rodentisit olarak özellikle tarımda çok fazla kullanılmaktadırlar. Pestisitlerden en çok kullanılan gruplardan bir tanesi de insektisitler olan böcek öldürücülerdir. Bu çalışmada özellikle Türk tarımında güncel olarak tarlalarda sıklıkla kullanılan organofosfatlı insektisitlerinden olan dichlorvos, malathion ile piretriod grubu insektisitlerinden cypermethrinin karaciğer dokusunda LC-MS-MS cihazı ile analizi ve bu analiz metodunun optimizasyonu amaçlanmıştır.Karaciğer, homojenatı lipofilik bir ortamdır. Analizi yapılan insektisitler yağda çözünen ve vücuttaki yağlı dokularda bulunabilecek maddelerdir. Karaciğerden bu maddelerin ekstraksiyonu yapılırken birçok sorunla karşılaşılmıştır. Bu sebeple çok farklı ekstraksiyon ve yağdan arındırma işlemleri yapılmıştır. En iyi geri kazanım sonucu asetonitril ile yapılan ekstraksiyon olduğu görülmüş; ancak uygulanan yağdan arındırma işlemlerinin madde kaybına neden olduğu için geri kazanım sonuçlarının istenilen düzeyde elde edilemediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Pesticides are used in most countries around the world to protect agricultural and horticultural crops against damage. They are also used at home and at work to insure a pest-free environment. Most poisoning by pesticides occurs as a result of misuse or accidental exposure.Pesticides are especially used as insecticide, herbicide, fungucide, rodenticide especially in agriculture. One of the most widely used pesticides are insecticides. In this study; development of an analysis method for dichlorvos, malathion which are the most commonly used organophosphorus insecticides and cypermethrin, again a commonly used insecticide of prethroid group in Turkish agriculture, on liver tissue with LC-MS-MS and optimization of this method of analysis is intended.Liver?s homogenats are lipophilic matrixes. Analysed insecticides are liposoluble and can be found in fatty tissue in the body. While these substances are extracted from the liver, many problems can arise. For this reason, many different extraction and clean-up processes were carried out. Best recovery results have been obtained with acetonitrile extraction; but since the clean-up process have caused material loss, recoveries of the pesticides from the liver, couldn?t be obtained at a desired level.