Çiçek ve salgı ballarında polisiklik aromatik hidrokarbon (PAH), pestisit ve antibiyotik kalıntılarının GC/MS ve LC/MS/MS ile belirlenmesi
Determination of polycyclic aromatic hydrocarbon (PAH), pesticide and antibiotic residues in flower and honeydew honey by GC/MS and LC/MS/MS
- Tez No: 338065
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BAYRAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmada Adana, Afyon, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bingöl, Bitlis, Bolu, Bursa, Diyarbakır, Düzce, Elazığ, Erzurum, İstanbul, Kastamonu, Kayseri, Malatya, Muğla, Ordu, Sivas, Tekirdağ, Rize il ve ilçelerinden bal örnekleri alınmıştır. Örnekler iki yıl (2009-2010 ve 2010-2011) süre ile toplanan çiçek ve salgı balından oluşmaktadır. Örneklerin toplanmasında şehir merkezine yakın ve şehir merkezine uzak lokasyonlar dikkate alınmıştır.Bal örneklerinde polisiklik aromatik hidrokarbon (PAH), pestisit ve antibiyotik kalıntı analizleri LC/MS/MS ve GC/MS kullanılarak yapılmıştır.Çalışmada, 11 PAH bileşeni, 16 pestisit bileşeni ve 1 antibiyotik bileşeni bulunmuştur. PAH'lardan en yüksek miktarda ppb olarak naftalin Yatağan (22.54), acenaphthylene Bursa (16.20), acenaphthene İstanbul (17.37), fluorene Bursa (13.34), phenanthrene Yatağan (14.59), fluoranthene Yatağan (14.27), benzo(b)fluoranthene Adana (12.68), benzo(k)fluoranthene İstanbul (15.74) ve benzo(a)pyrene Düzce (11.70) lokasyonlarında tespit edilmiştir.Pestisitlerden en yüksek miktarda carbendazim Bozdoğan (35.74), chlorpyrifos Dursunbey (24.06), cypermethrin Kozan (19.29), deltamethrin Yayladere (23.75), diazinon Silvan (13.79), endosulfan Yeşilyurt (17.11), thiabendazole Alanya (42.16), carbaryl Alanya (17.08), dichlorvos Alanya (18.93), haloxyfop Silvan (30.72), imazalil Alanya (41.93), metalaxyl Antalya (14.75), methidathion Şarköy (21.05), malathion Sivrice (10.28), linuron Silvan (12.71), coumaphos Elazığ (27.42) lokasyonlarında tespit edilmiştir.Antibiyotiklerden kloramfenikol en yüksek, Alanya (1.27 ppb) lokasyonunda tespit edilmiştir. Çalışmada, merkeze uzak (kırsal) lokasyonlardan toplanan ballarda, özellikle Akdeniz ve Ege bölgelerinde pestisit miktarının, merkez civarı lokasyonlardan toplanan ballarda ise PAH'ların özellikle Marmara bölgesinde daha yüksek miktarda olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, honey samples were taken from the city and county of Adana, Afyon, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bingöl, Bitlis, Bolu, Bursa, Diyarbakır, Düzce, Elazığ, Erzurum, İstanbul, Kastamonu, Kayseri, Malatya, Muğla, Ordu, Sivas, Tekirdağ, Rize. The samples consist of collected flowers and honeydew honey for a period of two years (2009-2010 and 2010-2011).The locations were determined regarding near the city center or away from the city center.In the honey samples, polycyclic aromatic hydrocarbon (PAH), pesticide and antibiotic residues were done using LC/MS/MS and GC/MS. In the study, 11 components of PAHs, 16 components of pesticides and 1 component of antibiotics were determined. The highest amounts of naphthalene, acenaphthylene, acenaphthene, fluorene, phenanthrene, fluoranthene, benzo(b)fluoranthene, benzo(k)fluoranthene and benzo(a)pyrene were found in the locations of Yatağan (22.54 ppb), Bursa (16.20 ppb), İstanbul (17.37 ppb), Bursa (13.34 ppb), Yatağan (14.59 ppb), Yatağan (14.27ppb), Adana (12.68 ppb), İstanbul (15.74 ppb) and Düzce (11.70 ppb), respectively. Carbendazim, chlorpyrifos, cypermethrin, deltamethrin, diazinon, endosulfan, thiabendazole, carbaryl, dichlorvos, haloxyfop, imazalil, metalaxyl, methidathion, malathion, linuron, coumaphos that are the highest pesticides were detected in the locations of Bozdoğan (35.74 ppb), Dursunbey (24.06 ppb), Kozan (19.29 ppb), Yayladere (23.75 ppb), Silvan (13.79 ppb), Yeşilyurt (17.11 ppb), Alanya (42.16 ppb), Alanya (17.08 ppb), Alanya (18.93 ppb), Silvan (30.72 ppb), Alanya (41.93 ppb), Antalya (14.75 ppb), Şarköy (21.05 ppb), Sivrice (10.28 ppb), Silvan (12.71 ppb) and Elazığ (27.42 ppb). The highest antibiotics, chloramphenicol, was detected in the location of Alanya (1.27 ppb).The amount of pesticides in the honey from outside of the city center (rural) locations, especially in the Mediterranean and Aegean regions, and the amount of PAHs from the central locations, especially in Marmara region, were found very high in the study.