İntihar girişimlerinde bulunan ergen ve yetişkin olgularda psikolojik dinamiklerin incelenmesi
Adolescent and adult suicide in patients initiative found in investigation of the psychological dynamics
  1. Tez No: 272146
  2. Yazar: SEMA ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İMDAT ELMAS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Araştırmamızda 29 intihar girişiminde bulunan ergen ve 30 intihar girişiminde bulunan yetişkin grup karşılaştırılmıştır. 30 intihar girişiminde bulunmamış ergen ve 30 intihar girişiminde bulunmamış yetişkin, kontrol grubu olarak değerlendirmeye alınmıştır.Araştırmanın amacı intihar girişiminde bulunan kişilerin psikodinamiklerini anlayabilmek ve çıkan sonuçlara dayanarak bu kişilere yardımcı olabilmektir. Bu amaçla araştırmada 40 sorudan oluşan anket formu ve psikodinamikleri değerlendirebilmek üzere projektif bir test olan, Tematik Algı Testi (Thematic Apperception Test) kullanılmıştır.Araştırma sonunda ergen ve yetişkin grubun psikodinamiklerinin birbirine benzediği; dikkat kapasiteleri düşük, temelde öfkeli, bağlanma ve sevme kapasiteleri yetersiz, fantezi dünyaları yüksek ve gerçeklikle ilişkileri zayıf kişiler olduğu sonucuna varılmıştır. Yine bu araştırmaya dayanarak intihar girişiminde bulunan ergen ve yetişkinlerin psikolojik yardıma ihtiyaçları olduğu ve yardım alabilir durumda oldukları düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In our research, we compared a group of 29 adolescents to a group of 30 adults that have attempted suicide. Besides, 30 adolescents and 30 adults who have not attempted suicide were evaluated as control groups.The aim of this research is to be able to understand the psychodynamics of the people who attempted suicide and help them according to the results of the research. To this end, a questionnaire that consists of 40 questions and the Thematic Apperception Test which is a projective test for evaluation of the psychodynamics were used in our research.At the end of the research, it is decided that the psychodynamics of adults and adolescents are similar, which means that their capacities to concentrate are low, they are basically angry, they are incapable of loving and commitment, their fantasy worlds are strong and their relations with reality are weak. That research supports that, adults and adolescents -who have attempted suicide- are in need of and able to receive psychological support.