Tükenmez kalem mürekkeplerinin karşılaştırmalı spektrometrik ve kromatografik analizi
Comparative spectrometric and chromatographic analysis of ballpoint pen inks
  1. Tez No: 272150
  2. Yazar: TUNÇAY MEHMET KARAYEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. BÜLENT ÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Adli bilimler; günümüzde destek aldığı diğer bilim dallarındaki teknolojik gelişmelerin ışığında daha doğru ve kesin sonuçlar elde etme çabası içindedir. Çünkü hizmet ettiği mahkemeler, olayları çözebilmek için adli bilimlerin sunduğu doğruluğundan şüphe duyulmayan kanıtlara ihtiyaç duyar.Ayrıca mahkemelere sunulan kanıtların incelemeler sırasında zarar görmemesi gerekir. Bu yüzden adli bilimlerin özellikle belge inceleme alanında mürekkep incelemelerinde bazı yöntemler yeterince gelişine kadar kabul görmedi.Sunulan bu çalışmada; mürekkep analizleri için günümüzde genellikle kullanılan tahribatlı ve tahribatsız yöntemler ayrıntılarıyla verildi.Tahribatlı ve tahribatsız yöntemlere birer örnek seçilerek tükenmez kalem mürekkeplerinin karşılaştırılması amaçlandı. Spektroskopik ve tahribatsız yöntemle (VSC 2000), az tahribatlı kromatografik yöntemlere en yaygın olarak kullanılan Yüksek Peformanslı İnce Tabaka Kromatografisi (HPTLC) seçilerek 12 adet mavi, 14 adet siyah ve 4 adet kırmızı olmak üzere toplam 30 tükenmez kalem örneği analiz edildi. Sonuç olarak HPTLC yönteminin ayırım gücünün daha yüksek olduğu görüldü. Her iki yöntemin de mürekkep analizlerinde uygulanabileceği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
Forensic sciences; today received support in the light of technological developments in other disciplines more accurate and precise results are in an effort to obtain. Because they serve the courts, the presentation of events to solve forensic science evidence that we need not suspect that it is correct.Also offered as evidence in court during the investigation of the evidence must not be damaged. Therefore, in forensic sciences, particularly in the field of document examination, ink examination was not accepted until sufficiently developed in some ways.Presented in this study, today ink analysis commonly used for destructive and nondestructive methods were given in detail.Some examples of destructive and nondestructive method of selecting ink pens were compared. Spectroscopic and non-destructive method (VSC 2000), less destructive chromatographic methods most widely used High Peformans Thin Layer Chromatography (HPTLC) is selected 12 blue, 14 black and 4 red pens to a total of 30 samples were analyzed.As a result of the discrimination power of HPTLC methods have proved to be higher. Both methods can be applied in the analysis of the ink was concluded.