Türk kamu ve özel sektöründe özel güvenlik görevlileri ve yetkilerinin incelenmesi
Evaluation on private security staff and their tasks in Turkish private and civil sectors
  1. Tez No: 272149
  2. Yazar: MUSTAFA ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Adli bilimlerin konusu içerisinde olan olay yeri incelemeleri, ateşli ve ateşsiz silah kullanımı, yangın, kundaklama gibi olaylarla karşılaşma, güvenlik kameralarının kullanımı, delillerin muhafazası, kent ve suç olgusunun değerlendirilmesi, organize suçlara karşı tedbirler gibi daha birçok konu adli bilimler ile özel güvenliğin kesiştiği ve ortak çalışılabilecek alanlara sahiptir. Bu sebeblede ülkemizdeki özel güvenlik olgusu ile ilgili bu çalışma adli bilimlerin ilgi alanı içerisinde olması gerektiği şeklinde değerlendirilmiştir.Özel güvenlik şemsiyesi altında kullanılan özel güvenlik birimi, özel güvenlik şirketi, özel güvenlik eğitim kurumu, özel güvenlik görevlisi, özel güvenlik amiri, alarm merkezi gibi tanımlar üzerine durulmuştur.Özel güvenliğin dünyada ilk uygulandığı Amerika ve Avrupa örnekleri ile dünyadaki tarihi kısaca anlatıldı.Aynı şekilde özel güvenlik kavramının ülkemize gelişi,mevzuatımıza girişi ile kamu ve özel sektörde yerleşmesi üzerinde duruldu.Sayıları genel kolluğu aştığı bilinen özel güvenlik görevlilerinin ülkemiz açısından önemi vurgulandı.Özel güvenliğin günümüzdeki konumu, etkileri, hukuki dayanakları, toplumsal bakış açısı aktarılmaya çalışıldı, kamu hukuku ve özel hukuk açısından genel kolluk ve özel kolluk kavramları karşılaştırılarak özel kolluğun şu anki yeri tespit edilmeye çalışıldı.Kolluk görevlilerinin çok net olan kimlik sorma,arama,yakalama,el koyma ve zor kullanma yetki ve sorumluluklarının özel güvenlik görevlilerinin kullanması konusunu değerlendirildi.Sonuç bölümünde özel güvenlik görevlileri ile ilgili sorunlar ve önerilere yer verildi.Yazılı kaynakların yanında çalışma iki farklı tarihte ve yerde yapılan(2003 Batman 129 denek ve 2010 Sakarya 208 denek) özel güvenlikçilerin sosyal durumlarını, çalışma ortamlarını, sosyal güvencelerini araştıran bunun yanında özel güvenlikçilerin mesleki, hukuki ve genel bilgilerinin değerlendirildiği bir bölüm yer aldı ve son olarakta özel güvenlikçilerin suçla mücadeledeki konumları ile görevleri sırasında sahip oldukları psikolojik durumlarının değerlendirildiği üç ana başlıktan meydana gelmiştir.Bu çalışmalardan birincisi 2003 yılında Batman ilimizde üç farklı kamu iktisadi teşekkülünde görev yapan 129 özel güvenlik görevlisi ile yapılmıştır. İkinci çalışma yine aynı üç ana başlık hedeflenerek Sakarya ilimizde üç farklı özel şirkette çalışan 208 özel güvenlik görevlisi ile yapılmıştır. Bu iki çalışma hem kendi içerisinde hemde birbirleriyle karşılaştırılmış ve bir değerlendirmeye tabi tutulmuşlardır. Sonuç olarakta özel güvenlik görevlilerinin durumları ve güvenlik açısından gereklilikleri ortaya konulmaya çalışılmıştır.Çalışma konusu ile ilgili Uluslararası hukuk metinleri, anayasa, kanunlar, tüzükler, yönetmelikler, yönergeler, genelgeler, mahkeme içtihatları, konuyla ilgili doktora ve yüksek lisans tezleri, kitap çalışmaları başvuru kaynakları olarak hedeflenmiştir
Özet (Çeviri)
Subjects such as, crime scene investigation, non-fire arms and fire arms usage , to come across fire and arson cases, surveillance camera operation, the safekeeping of evidence, consideration of city and crime concepts and precautions against organised crime and many similar subjects are intersections where forensic science meet private security concepts and have common operational areas. For this reason, this work on private security concept in our country have been considered as a subject that should be a within the scope of forensic science.The definitions such as the private security unit, private security company, private security training institution, private security officer, private security chief and alarm centre, which are used under the umbrella of private security, have been considered.The short history or private security, which was first established in USA and Europe along with their examples have been told. Also the concept of private security and it?s arrival into our country, it?s entrance into our legislation and it?s establishment in public and private sectors have been mentioned.The importance of the private security officers, whose numbers known to exceed the official state police have been stated.This thesis has tried to relay the current position for private security, it?s impact, it?s legal standpoint and public view. As far as the civil law and the private law are concerned, the concepts of public and private security have been compared and the current position of private security has been stated.The subject of enabling the private security officers to use the authority and responsibility of a public security officer, such as, search, arrest, seize and use force has been taken into consideration.Private security officer related issues and suggestions were handled in the conclusion.This study consists of the study carried out in to different places and dates (2003 Batman on 129 subjects and 2010 Sakarya on 208 subjects) which researched; the private security staff?s place in society, working environment and their social security as well as a section where the knowledge of the security staff was evaluated on occupation, law and aptitude and lastly three sections dealing with their position on fighting crime and psychological issues related to work as well as the written sources.The first of these studies took place on 129 private sector staff positioned in a public initiative company in Batman in 2003. The second study with the same three targets in mind took place on 208 private security staff working in three different private companies in Sakarya. These two studies has been compared within and with each other and were subjected to evaluation. As a result, the private security staff?s position and their necessity as far as security is concerned has been shown.As sources for this study seeked, literature on the international law, constitutions, laws, regulations, guidelines, directives, circular orders, judicial convictions,doctorates, post graduate thesis.