Nazofaringeal S.pneumoniae taşıyıcılığının ve bunu artıran risk faktörlerinin tespit edilmesi, subgruplarının belirlenmesi ve penisilin direncinin araştırılması
Determination of nasopharyngeal S.pneumoniae carriage and risk factors increasing carriage, serotyping and searching of penicillin resistance
  1. Tez No: 272157
  2. Yazar: FERHAT ÇEKMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAN KARADEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Nasofaringeal S.pneumoniae taşıyıcılığının ve bunu artıran risk faktörlerinin tespit edilmesi, serotiplerin belirlenmesi ve penisilin direncinin araştırılması,Streptococcus pneumoniae, dünya çapında bir problemdir ve nazofaringeal taşıyıcılık pnömokok infeksiyonlarında önemli rol oynamaktadır. Çalışmanın amacı, sağlıklı çocuklardan alınan örneklerde nazofaringeal S. pneumoniae taşıyıcılık oranı, bunu artıran risk faktörlerinin tespit edilmesi, serotiplendirme ve penisilin direncinin araştırılmasıdır. Sağlıklı 500 çocuğun nazofarinkslerinden kültür örneği alınmıştır. Taşıyıcılık oranı %5 bulunmuştur. Taşıyıcılık oranı yedi-dokuz yaş grubunda daha fazladır. Başlangıçta ailelere taşıyıcılığı artıran risk faktörlerinin sorgulandığı bir anket verilmiştir. Bu anket vasıtasıyla şu parametrelerle ilgili bilgi toplanmıştır: (a) yaş, (b) cinsiyet, (c) son bir ay içerisinde üst solunum yolu infeksiyonu, (d) son üç ayda antibiyotik kullanımı, (e) aile içinde son üç ayda antibiyotik kullanımı, (f) kreşe gitme, (g) aile içi birey sayısının beş`den fazla olması, (h) Beş yaş altı kardeş varlığı, (i) anne sütü alma, (j) sigara kullanımı ve (k) ailenin gelir düzeyi. Son bir ay içinde üst solunum yolu infeksiyonu geçirmiş olma (p>0.001), kreşe gitme (p:0.02), aile birey sayısının beşden fazla olması (p: 0.003) gibi risk faktörleri istatistiksel olarak anlamlı olduğu tespit edilmiştir. Kreş şartlarında yapılacak değişiklikler, daha iyi yaşam şartları S. pneumoniae ile kolonizasyonu engellemek için yararlı gözükmektedir. Bu çalışmada en çok görülen serotipler azalan sırayla 9, 19, 23, 6 ,10 ve 18'dir ve bu konjuge pnömokok aşısı (PCV7) ile uyum göstermektedir. Penisilin dirençli suş tespit edilememistir.
Özet (Çeviri)
Determination of nasopharyngeal S.pneumoniae carriage and risk factors increasing carriage, serotyping and searching of penicillin resistance,Streptococcus pneumonia, is an increasing problem worldwide and nasopharyngeal colonization plays an important role in pneumococcal infections. The aims of this study were to assess the nasopharyngeal colonisation rate, investigate the risk factors for nasopharyngeal colonization with S. pneumonia, serogroup and penicillin susceptibility patterns of Streptococcus pneumoniae strains isolated from healthy children. A single swab was obtained over the nasopharyngeal walls of the 500 apparently healthy children. Of 500 children, 25 (5 %) were found to be carriers. The carrier rate was significantly higher in the seven-nine years-old age group. Initially, a questionnaire was given to the parents or guardians about some potential risk factors that may affect S. pneumoniae carriage. Through this questionnaire, information was collected about the following parameters: (a) age; (b) gender ; (c) the child's upper respiratory tract infection history in the last month; (d) the use of at least one cure of antibiotic in the last three months; (e) the use of at least one cure of antibiotic by family members in the last three months; (f) day-care attendance; (g) the presence of more than five people living in the house of the child; (h) the presence of younger than five-years-old siblings; (i) breast-feeding history (j) parental smoking history; (k) family?s monthly income. Upper respiratory tract infection within the last month (p>0.001), day-care attendance (p: 0.02), and the presence of more than five people living in the house of the child (p: 0.003) have been determined to be risk factors for S. pneumoniae carriage. Changes in day-care organizations, better living conditions seems to be useful precautions to prevent the colonization with S. pneumoniae. The most prevalent serogroups in descending order were 9, 19, 23, 6 ,10 and 18 and these are in accordance with conjugated pneumococcal vaccine (PCV7 ). We couldn?t obtain penicillin-resistant S. pneumoniae.