Koroner arter kalsifikasyonu tespitinde biyokimyasal belirteçlerin değeri: Çok kesitli kardiak tomografi ile karşılaştırmalı bir çalışma
The value of biochemical markers for detecting coronary artery calcification: A study compared with multislice cardiac tomography
  1. Tez No: 272156
  2. Yazar: ÖMER UZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR YILMAZ CİNGÖZBAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Koroner arter hastalığı (KAH) tüm dünyada en önemli mortalite ve morbidite sebebidir. Koroner arter hastalığının tedavisinde toplumdaki yüksek riskli bireylerin belirlenmesi ve bu risk faktörleriyle mücadele önemli bir yer tutmaktadır. Günümüzde yüksek riskli hastaların belirlenmesi ve erken tespitine yönelik çalışmalar artan bir hızla devam etmektedir. Ateroskleroz ile kalsifikasyonunun yakın ilişkisi ortaya konduktan sonra bunun tespitinin koroner arter hastalığı riskini belirlemede ve hastalığın erken tanı konmasındaki değeri yoğun şekilde araştırılmış ve araştırılmaktadır. Çok kesitli bilgisayarlı tomografi ile koroner kalsifikasyon tespitinin riski belirlemede ve tanı koydurucu değeri tartışmalı olsa da belli klinik durumlarda kullanımı yaygınlaşmaktadır. Ancak bu tetkikin pahalı olması, yüksek radyasyon oranları ve her merkezde uygulanmaması önemli kısıtlılıklarıdır. Günümüzde pahalı teknolojik cihazlar ile tespit edilen bulguların fizyopatolojik mekanizması ile uyumlu bir biyokimyasal belirteçler ile saptanması ilgi çeken konular arasındadır.Çalışmamız Ocak 2007 - Ocak 2008 tarihler arasında GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Kardiyoloji Servisi ve çok kesitli bilgisayarlı koroner tomografi imkanı olan ve bu konuda deneyimli özel bir merkez ile ortak olarak yapıldı. Çalışma 72 olgu ile yapılmıştır. Tüm hastaların ayrıntılı anamnez, koroner arter hastalığı risk faktörleri, biyokimyasal testleri kaydedildi. Koroner kalsifikasyon tespit edilenler hasta grubu olarak, koroner kalsifikasyon tespit edilmeyenler kontrol grubu olarak ikiye ayrılıp birbirleri ile karşılaştırıldı.Çalışmamızda daha önce koroner arter hastalığı tanısı olmayan çeşitli risk grubundaki hastalarda çok kesitli bilgisayarlı tomografi ile saptanan koroner kalsiyum skorunu öngörecek çok güçlü bir biyokimyasal parametre bulunmamıştır. Kalsiyum tespit edilen grupta fibrinojen ve osteopontin düzeyleri daha yüksektir, bu yükseklik yaş ile ilişkilidir. Bununla birlikte 50 yaş altındaki hastalarda koroner kalsiyum skoru tespitinde osteopontinin daha etkili olduğu kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Coronary artery disease is the most common cause of morbidity and mortality all around the world. Detection of patients with high risk features and fight with these risk factors have an important place in the treatment of coronary artery disease. Currently, studies directed towards detection of high risk patients for coronary artery disease proceeds with an increasing acceleration. After the delineation of the close relationship between atherosclerosis and calcification, the value of determination of this relationship at detecting coronary artery disease risk and early diagnosis has been searched intensively. Although the value of detecting coronary calcification by multi-slice computed tomography is controversial for the diagnose and risk determination, its use for certain clinical conditions has become widespread. Some of the important limitations of this examination included the high cost, radiation exposure and limited accesibility. Biochemical markers which can be an indicator of lesions and determined by only expensive examinations currently, are in the issues atracting attention.Our study accomplished between January 2007-January 2008 in Cardiology Department of GATA Haydarpaşa Training Hospital and a special center experienced on multi-slice computed coronary tomography. 72 cases participated into study. Detailed history, risk factors of coronary artery diseases, biochemical examinations of all patients recorded. Cases with coronary calcification added into patients group, the others added into control group and compared.According to our study, no effective biochemical markers that indicates coronary calcium score determined with multi-slice CT were found at patients in various risk groups who have not been diagnosed coronary artery disease before. At calcium detected group, the fibrinojen and osteopontin levels were higher, and this elevation correlates with age. However, osteopontin is more important for the determination of coronary calcium score at patients under 50 years-old.