Holter elektrokardiyografi parametreleri ile günlük fiziksel aktivite arasındaki ilişkinin incelenmesi
Research of relationship between holter elektrocardiography parameters and daily physicial activity
- Tez No: 272164
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET UZUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Holter elektrokardiyografi, kardiyak ve bazen nonkardiyak hastaların değerlendirilmesinde sık kullanılan bir yöntemdir. Çeşitli semptomları değerlendirilmesi yanında, kalp hızı değişkenliğinin ve QT intervalinin değerlendirilmesinde de kullanılır. Bu değerlendirme sırasında hastalar farklı düzeyde fiziksel aktivite sergileyebilirler. Fiziksel aktivite sırasında sempatik aktivitede artış ve vagal aktivitede azalma olduğu bilinmektedir. Bireylerin fiziksel aktivitelerinin günden güne değiştiği dikkate alındığında, bu değişikliklerin, kalp hızı değişkenliği ve QT interval ölçümlerine olası etkilerini dikkate alma gereği olabilir. Bu çalışmada, günlük fiziksel aktivitede olabilecek günlük değişmelerin kalp hızı değişkenliği ve QT interval ölçümleri gibi bazı Holter EKG parametrelerine etkisi olup olmadığı araştırılmıştır.Çalışmaya yaşları 20-22 değişen 37 erkek denek alınmıştır. Deneklerden önce rutin günlük faaliyet yapmaları istenmiş ve Holter EKG kaydı alınmıştır. Daha sonra deneklere tekrar Holter EKG kaydı yapılmış, ve bu kez günlük fiziksel aktivtelerini artırmaları istenmiştir. Fiziksel aktivite miktarının ölçütü olarak günlük adım sayısı kullanılmıştır. Değerlendirmeye, 24 saatlik Holter kayıtlarından cihaz tarafından otomatik olarak ölçülen kalp hızı değişkenliği parametreleri, maksimum QT intervali, minimum kalp hızı ve maksimum kalp hızı alınmıştır. Hastalar, ikinci kayıt sırasındaki adım sayısının ilk kayıt sırasındaki adım sayısından %20 ve daha fazla olup olmamasına göre iki gruba ayrılmıştır.Tüm kayıtlar dikkate alınarak yapılan lineer regresyon analizinde adım sayısı ile minimum kalp hızı (p=0,007) ve uyku SDNN (p=0,047) anlamlı ilişki göstermekteydi. Bu parametreler, birinci ve ikinci gün kayıtları arasında farklılık göstermemekteydi. Birinci gün ve ikinci gün kayıtları arasına yapılan karşılaştırmalarda adım sayısı dışında hiçbir parametrede anlamlı farklılık gözlenmemiştir. Günlük fiziksel aktivitedeki küçük değişikliklerin kalp hızı değişkenliği ve QT intervali gibi Holter EKG parametrelerini değiştirmediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Holter electrocardiography is a method that is frequently used in evaluation of cardiac and sometimes nocardiac diseases. Besides evaluation of various symptoms, it is also used in evaluation of heart rate variability and QT intervals. During this evaluation, the patients may exhibit different levels of physical activity. It is known that the there is an increase in symphatetic activity and decrease in vagal activity during physicial activity. When the fact that the physical activities may vary day to day is taken into consideration, the potential effects of these variations on heart rate varibility and QT interval measurements may need to be considered. In this study, whether there is an effect of variations in daily physical activity on some Holter ECG parameters such as heart rate variability and QT interval.The study included 37 male subject, whose ages ranged between 20 and 22. The subjects were firstly asked to perform routine daily activity and Holter ECG was recorded. Afterwards, the Holter ECG was repeated, but this time, they were asked to increase the daily physical activity. The step number was used as the criteria for the level of daily physical activity. The evaluation included parameters of heart rate variability, maximum QT interval, minimum heart rate and maximum heart rate, all of which were automoatically measured by the device. The patients were dichotomized into two groups according the presence of 20% increase in step number in the second recording.When all recordings were taken into account, lineer regression analysis revealed that only the minimum heart rate (p=0,007) and SDNN (p=0,047)) was anly correlated with step number. There were no significant difference between first day and second day recordings with regard to any parameter.It is concluded that variations in daily physical activity does not influence the Holter ECG parameters such as heart rate variability and QT interval