Hipertansiyon ve diğer aterosklerotik risk faktörlerinin nöropati üzerine etkisinin klinik ve nörofizyolojik testlerle araştırılması.
The investigation on the effect of hypertension and other atherosclerotic risk factors on the pathogenesis of neuropathy
  1. Tez No: 272165
  2. Yazar: HAKAN TOKU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SARAÇOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Polinöropati periferik sinir liflerinde simetrik olarak akson ve/ya da miyelin hasarına yol açan ve buna bağlı gelişen klinik ve elektrofizyolojik bulgularla karakterize tablodur.Polinöropatinin prevalansı 1000'de 2.4 ile 8 arasında bulunmaktadır ve hastaların tüm araştırmalara rağmen %10-18 kadarında neden tesbit edilememektedir. Bu hastaların çoğu ise yavaş ilerleyici grupta olup ortak klinik özellikler göstermektedirler; baskın olarak duyusal polinöropatidir, aksonal dejenerasyon söz konusudur, erkek predominansı vardır ve ortalama yaşları 60'lardadır. Yaş ve klinik özelliklerinin benzerliği, bu hastalığın ortak nedenlerle oluşan ve gelişen bir polinöropati oldugunu göstermektedir.Hayvan çalışmaları sonucu akut ve kronik iskemi periferik sinir lezyonuna yol açmaktadır. Periferik arteryel rahatsızlığa olan hastalarda polinöropati insidansı yüksek oranda bulunmustur. Diabetes mellitusta yapılan birçok çalışma iskemi ve metabolik faktörlerin birlikte diyabetik nöropatiye yol açtığını göstermektedir.Vaskülitler de çeşitli etkenlerle damar duvarnda harabiyet oluşturur ve dokularda iskemik değişikliklere neden olur. Periferik sinirler gibi tek bir anatomik yapı ile sınırlı kalabilir¬ler ya da birden fazla organı etkileyebilirler.Tuzak nöropati ise vasa nervosumun oklüzyonu so¬nucu bir periferik sinirin akut-subakut iskemisidir.Bu nedenlerle, nedeni ortaya konamayan polinöropatili hastalarında polinöropati gelişiminde hipertansiyon ve diğer aterosklerotik nedenlerin hastalıklarında rol oynabileceği varsayımını düşündürmektedir.Bu varsayımımızı gösterebilmek amacıyla gerekli biyokimyasal ve görüntüleme yöntemlerinin kullanılması sonucu olası nöropati nedenlerinin (diyabet, böbrek yetmezliği, vitamin B12 yetmezliği, hipotiroidizm, monoklonal gammopati, paraneoplastik fenomen, spinal ve herediter nedenler, vb.) dışlandığı aynı yaş aralığında 36 hipertansif ve 18 kontrol grubuna olmaküzere toplam 54 katılımcı aldık. Ayrıntılı nörolojik muayenenin ardındanelektrofizyolojik incelemeler yaptık.Çalışma sonucunda hipertansif grupta kontrol grubuna göre özellikle alt ekstremite duyu genlikleri düşük elde edildi. (Sural ve peroneal duyu genlikleri istatiksiksel olarak anlamli derecede belirgin olarak kontrol grubundan düşüktü. Ulnar ve median duyu genlikleri de yine düşük elde edildi).Duyusal genliklerdeki düşüş özellikle beş yıldan daha uzun zamandan beri hipertansiyon hastalığı olanlarda daha da belirgin olarak bulundu. Ayrıca NSS'u (Nöropati Semptom Skalası) hipertansif grubumuzda çalışma grubuna göre istatiksiksel olarak daha yüksek tesbit edildi.Bu çalışma kuvvetli bir şekilde gösterdi ki uzun süreli yüksek kan basıncına maruziyet nöropati gelişmesinde ve progresyonunda bir etkendir. Yapılacak yeni klinik çalışmalar yeni bir kavram olarak `hipertansif nöropatiyi' klinik pratiğimize sokacak ve hipertansiyonun iyi kontrol edilmesi ile ve aterosklerozun engellenip iskeminin düzeltilmesi ile nöropati gelişme riskinin azalıp azalmayacağını gösterecektir.
Özet (Çeviri)
Polyneuropathy is a clinical condition in which symmetrical axon and miyelin damage occur, resulting in the typical clinical and electrophysiological findings.The prevalence of polyneuropathy is 2.4 - 8 in every 1000. In all studies, the etiology is not known in 10-18 % of the patients. Most of these patients are in the slowly progressive group with similar clinical findings, predominantly sensorial neuropathy, axonal degeneration, male predominance and a mean age in the 60s. Similar age and clinical findings imply a common etiology in these polyneuropathies.Animal studies have revealed that acute and chronic ischemia causes peripheral nerve lesion. Polyneuropathy incidence is found to be high in individuals with peripheral arterial disease. Many studies conducted in diabetes mellitus have shown that ischemia and metabolic factors have their contribution in the development of diabetic neuropathy.Vasculites cause damage in the vessel wall by various mechanisms and likewise result in ischemic changes in the tissues. Similar to peripheral nerves, these changes may be limited to one anatomical area or may affect more than one organ.Entrapment neuropathy is the acute-subacute ischemia of a peripheral nerve due to the occlusion of vasa nervorum.For this reason, hypertension and other atherosclerotic risk factors may play a role in the development of polyneuropathy in these patients with unexplained etiology.To test this hypothesis, we selected our group of 54 subjects (36 hypertensive and 18 controls) among subjects in whom factors that may contribute to neuropathy (like diabetes, renal insufficiency, vitamin B12 insufficiency, hypothyroidism, monoclonal gammapathy, paraneoplastic phenomenon, spinal and hereditary reasons) were ruled out. After detailed neurological examination, electrophysiological investigations were carried out.As a result of this study, especially the lower extremity sensory amplitudes were found to be significant lower in the study group. The differences of the study group and the control group of sural and peroneal sensory amplitudes were statistically significant. Similarly, ulnar and median sensory amplitudes were lower in the study group.The change in the sensory amplitudes was found to be more significant in patients whose history of hypertension was longer than five years. Also, Neuropathy Symptom Score (NSS) was found to be higher in the hypertensive group as compared with the rest of the study group.This study has suggested strongly that a long history of high blood pressure is one of the factors contributing to the development of polyneuropathy. Future clinical studies will help us to include the notion of ?hypertensive neuropathy? in our clinical practice. Further studies will also show whether good control of hypertension and other atherosclerotic risk factors would decrease the risk of developing this type of neuropathy.