Primer açık açılı glokomlularda göz içi basıncı ile insulin direnci (HOMA-IR, HOMA2-IR, QUICKI Index), hs-CRP, serum Adiponektin, Visfatin düzeyleri arasındaki ilişki
The Correlation of Intraocular Pressure with Insulin Resistance, hs-CRP, serum Adiponectin, Visfatin in patients with Primary Open Angle Glaucoma
  1. Tez No: 272163
  2. Yazar: TOLGA TUNÇEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAN TOP
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Glokom optik sinirde çukurlaşma, görme alanı kaybı ile karakterize sıklıkla artmış göz içi basınçı ile ilişkili ilerleyici optik sinir hastalığıdır.Glokom, özelliklede Primer Açık Açılı Glokom görme kaybına ve körlüğe neden olduğundan dolayı bir çok çalışma ilişkili risk faktörlerini tanımlamaya çalışmıştır.Bu çalışmanın amacı; Primer Açık Açılı Glokomlularda Göz İçi Basıncı ile İnsülin Direnci (HOMA-IR, HOMA2-IR, QUICKI İndeks), hs-CRP, serum Adiponektin, serum Visfatin ve diğer metabolik parametreler arasında olan ilişkiyi değerlendirmektir.Çalışmaya yirmi sekiz glokomlu hasta ( yaş 64,6 ± 10,7 yıl) ve yirmi altı sağlam kontrol grubu (yaş 51.4 ±16.8 yıl) alındı. Serum adiponektin, serum visfatin düzeyleri ELİSA metodu ile saptandı. Göz İçi Basınçları Non-Kontakt-Tonometer (Canon Full Auto Tonometer TX-F) ile ölçüldü.Çalışma sonuçları göstermiştir ki çalışma grubu ile kontrol grubu arasında GİB (19 ± 3,0 vs 13,5 ± 2,8, p0,05) açısından istatistiki olarak anlamlı bir fark bulunmadı.
Özet (Çeviri)
Glaucoma is a progressive optic nerve disease often associated with elevated intraocular pressure, and characterized by optic disc cupping and visual filed defects. Because glaucoma, especially open angle glaucoma, is a leading cause of blindeness and visual loss, many studies have attempted to identify the associated risk factors. The aim of this study was to evaluate the correlation of intraocular pressure with insulin resistance, hs-CRP, serum adiponectin, visfatin and other metabolic parameters in patients with primary open angle glaucoma (POAG)28 patients with POAG (aged 64,6 ± 10,7 years) and 26 non-glaucomatous healthy controls (aged 51,4 ±16,8 years) were enrolled in the study. Serum adiponectin, visfatin levels was determined by ELISA method. The IOP was measured by noncontact tonometry (Canon Full Auto Tonometer TX-F).The study results showed that there were statistically significant difference between patient with POAG and control subjects in accordance to IOP (19 ± 3,0 vs 13,5 ± 2,8, p0,05).