Alzheimer hastalığında tek karbon metabolizması ile ağır metallerin ilişkisinin incelenmesi
The investigation of relationship between one-carbon metabolism and heavy metals in alzheimer? s disease
- Tez No: 272176
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÜLTEPE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Klinik Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Alzheimer hastalığında daha önce yapılan çalışmalarda, tek karbon metabolizmasında bozukluğa işaret eden homosistein yüksekliği ve beyinde ağır metallerin birikimi gösterilmiş olmakla beraber, bu durumların, hastalıktaki neden-sonuç ilişkileri ve birbiri ile ilişkileri aydınlatılamamıştır. Bu amaçla 62 Alzheimer hastası ve 25 sağlıklı kontrolün sabah açlık kan ve idrar örneklerinde, vitamin B12, idrar MMA, folat, Hcy ve bununla ilişkili olabilecek amino asitler ile civa, kadmiyum, arsenik, alüminyum ve selenyum ölçüldü. Hastalar MMT test skoruna göre gruplandırılarak hastalığın şiddeti ile bağlantısı incelendi. İstatistiksel analizler SPSS for windows (ver.11.0) programı kullanılarak hesaplandı. Hasta grubunda, hcy, serum sistein, serin, glisin, glutamat, glutamin, prolin, histidin ve ornitin seviyeleri ile civa seviyeleri kontrol grubuna göre anlamlı seviyede yüksekti. Serum folik asit, RBC folat seviyeleri, selenyum, kadmiyum ve CK enzim aktiviteleri de hasta grubunda, kontrol grubuna göre anlamlı seviyede düşüktü. Hasta grubunda, folat düştükçe, Hcy, sistein, serin, prolin, glutamat, glutamin ve ornitin seviyeleri artış gösterdi. MMT skorlarına göre hastalık 2 gruba ayrıldığında, serum sistein, serin, glisin, glutamat, glutamin, prolin, histidin ve ornitin seviyelerindeki anlamlı yükseklik ve CK aktivite düşüklüğü hastalığın ağır grubunda devam etti. Bu parametlere ilaveten fenilalanin, asparjin ve lizin seviyelerinin de, hastalığın ağır grubunda yüksek olduğu gözlendi. Hastalık 3 gruba ayrıldığında, bu parametrelerdeki değişimin anlamlı olarak hastalığın orta döneminde bulunduğu, ayrıca serum metiyonin, aspartat ve alanin seviyelerinin de hastalığın orta döneminde yüksek olduğu saptandı. Bu bulgular bize Alzheimer hastalığında tek karbon metabolizmasında, folik asit eksikliğine bağlı bozulma olduğunu düşündürdü.
Özet (Çeviri)
Signing a one-carbon metabolism impairment; elevated plazma homocysteine have been demonstrated several times in Alzheimer disease. Elevated plazma and brain heavy metals have also demonstrated but this changes is not clarified in the pathogenesis of the disease and relationship between each other. For this purpose, we measured vitamin B12, urine MMA, folat, Hcy and related amino acids, mercury, cadmium, aluminium, selenium, arsenic and rutin biochemical analysis in 62 Alzheimer patients and 25 controls. Alzheimer group seperated into groups acording to the MMT test skors and this parameters analysed for the severity of the disease. In the Alzheimer group, Hcy, serum cysteine, serine, glycine, glutamate, glutamine, proline, histidine, ornitine and mercury levels were found to be statistically higher than the control group. Also folate, selenium, cadmium levels and CK enzyme activities were found to be statistically lower than the control group. In alzheimer group, serum cysteine, serine, proline, glutamate, glutamine and ornitin increased with folate decreasing. When Alzheimer group, seperated into two, acording MMT test scores and defined light and heavy groups, serum cysteine, serine, glycine, glutamate, glutamine, proline, histidine and ornitine were still statistically high and the CK enzyme activity was still low in the heavy group. Also in heavy group, serum phenylalanine, aspargine and lysine levels were found to be statistically higher than the light group. When,Alzheimer group seperated into three acording MMT test scores, these parameters were still high in the intermediate group. Also, serum methionine, alanine and aspartate levels were statistically high, comparing the others. These findings sign us a one-carbon metabolism impairment, because of folic acid deficiency in Alzheimer patients.