Rektum kanserinde endorektal ultrasonografi ile yapılan evrelemenin, patolojik evreleme ile karşılaştırılması
Comparative study of pathologic staging and endorectal ultrasonographic staging in rectal cancer
  1. Tez No: 272177
  2. Yazar: OĞUZ OKUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. LEVHİ AKIN, YRD. DOÇ. DR. İLKER SÜCÜLLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Rektum kanserinin tedavisinin planlanması aşamasında preoperatif evreleme, büyük önem taşımaktadır. Optimal tedavinin belirlenmesi için, klinik ve histolojik olarak rektum kanseri tanısı konulmuş hastalarda, tümörün bölgesel yayılımı ve olası uzak organ tutulumları araştırılmalıdır. Bu değerlendirme sonucunda neoadjuvan tedavi kararı verileceği gibi uygulanacak cerrahi strateji de belirlenmiş olacaktır.Çalışmamızda fizik muayene, endoskopik inceleme ve alınan biyopsi sonucu histopatolojik olarak rektum kanseri tanısı konulmuş 32 hasta değerlendirmeye alındı. Hastalara operasyon öncesi ERUS ile inceleme yapıldı ve hastalar TN sınıflamasına göre evrelendirildi. Hastalar tümörün rektumdaki lokalizasyonuna (alt, orta, üst ) ve evrelerine göre ayrıldı. Alt rektum yerleşimli uT3 olarak evrelendirilen hastalara önce neoadjuvan kemoradyoterapi verildi. Hastaların operasyon sonrasında piyesleri patoloji laboratuvarında incelendi ve histopatolojik evrelemeleri yapıldı. Preoperatif ERUS ile yapılan evrelendirme, postoperatif histopatolojik evrelendirme ile karşılaştırıldı. ERUS'un rektum duvarına tümör invazyonunu doğru olarak belirlemedeki oranı %71,9 bulundu, lenf nodu metaztazını belirlemedeki doğruluk oranı %68,8 olarak bulundu.Sonuç olarak, ERUS'un rektum kanserinin preoperatif evrelemesinde kolay uygulanabilir olması, ön hazırlık gerektirmemesi, güvenilir olması nedeniyle ilk akla gelmesi gereken inceleme yöntemlerinden birisi olması gerektiği değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Preoperative staging of rectal cancer plays an important role in planning therapy. In order to choose the optimal treatment, regional invasion and possible metastasis of the tumor should be investigated in patients with rectal cancer clinically and histologically. As a result of this evaluation, the surgical strategy will be determined, and also a need of neoadjuvant chemoradiotherapy can appear.In our study, 32 patients with rectal cancer were examined with physical examination, endoscopic exploration and histopathological analysis. All of the patients underwent ERUS examination and were staged according to ?TN? classification. Patients were separated according to their rectal localization (inferior, middle, superior) and stage. Inferior rectum located UT3 staged patients, first underwent neoadjuvant chemoradiotherapy. The specimens obtained during the operations were examined and staged histopathologically. Preoperative staging with ERUS, was compared with postoperative histopathologic staging. The accuracy rates of ERUS were 71,9 percent in staging depth of rectal wall invasion, and 68,8 percent in staging lymph node metastasis.As a conclusion, because ERUS is safer, easy to perform and does not need any preoperative procedure, is determined as an appropriate method for preoperative staging of rectal cancer.