Tavşanlarda kıkırdak rezeksiyonu ve reimplantasyonu sonrası insan amniyotik sıvısının kıkırdak rejenerasyonu üzerine etkisi
Effects of human amniotic fluid on cartilage regeneration after the resection and reimplantation of cartilage in rabbits
- Tez No: 272183
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT GÜRKÖK, PROF. DR. ONUR GENÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Pektus deformitelerinin düzeltilmesinde Ravitch yöntemi çeşitli modifikasyonlar ile erişkin yaş grubunda başarı ile uygulanmaktadır. Yapılan bu düzeltme ameliyatlarının sadece kozmetik sonuçlarının değil aynı zamanda kardiyovasküler ve pulmoner fonksiyonlar üzerine de olumlu etkisi olduğu yapılan çalışmalar ile desteklenmektedir.Bu deneysel çalışma pektus deformitesi düzeltme ameliyatları sonrası perikondriyal yatakta kıkırdak rejenerasyonu üzerine insan amniyon sıvısının etkinliğini araştırmak amacıyla yapılmıştır.Tavşanlar üzerinde yapılan çalışmada denekler 3 gruba ayrılmıştır. Sağ taraftaki 3. ve 5. kostal kartilajlara total, sol taraftakilere ise parsiyel olarak subperikondriyal rezeksiyon uygulanmıştır. I. grupta 3. perikondriyal yataklar direk, 5. perikondriyal yataklar ise kıkırdak yerleştirilerek kapatılmıştır. II. grupta perikondriyal yataklar insan amniyon sıvısı verilerek, III. grupta insan amniyon sıvısı verilip, kıkırdak yerleştirilerek kapatılmıştır.Denekler sakrifiye edildikten sonra perikondriyal yataktaki histopatolojik bulgular ve kıkırdak çapı ışık mikroskobu altında belirlenmiştir. Histopatolojik bulgular araştırmacılar tarafından modifiye edilerek geliştirilen kıkırdak gelişimine ait sayısal skorlama şemasına göre skorlandırılmıştır.Perikondriyal yatakta yeni kıkırdak gelişiminin insan amniyon sıvısı verilen gruplarda anlamlı olarak daha fazla olduğu saptanmıştır. Ancak perikondriyal yatağın yeniden şekillendirilmiş kıkırdaklar ile desteklenmesinin kıkırdak gelişimi üzerine bir katkı sağlamadığı saptanmıştır.Sonuç olarak insan amniyon sıvısı pektus deformite düzeltme ameliyatları sonrası perikondriyal yatakta kıkırdak gelişimini arttırarak göğüs duvarında restriksiyon oluşmasını engelleyebilir.
Özet (Çeviri)
Ravitch?s method is successfully performed with various modifications for correction of pectus deformities on adault age. Not only for the cosmetic results of the correction but also the positive effect on cardiovascular and pulmonary function are supported by the performed studies.This experimental study was performed in order to investigate the effect of human amniotic fluid on cartilage regeneration in the perichondrial bed following correction of pectus deformitiesIn this study, which was performed on rabbits, the subjects were seperated into three groups. Total subperichondrial resection was performed to the third and fifth costal cratilages on the right and partial was performed to the same costal cartilages on the left. In group I, the third perichondrial beds were closed directly and the fifth perichondrial beds were closed after replacement of cartilages. In group II, the fifth perichondrial beds were closed after injection of human amniotic fluid. In group III, the closure was performed after the injection of human amniotic fluid placement and placement of cartilages.After the sacrification of subjects, the histopathologic findings in the perichondrial bed and diameter of cartilage were determined in the light microscope. The histopathologic findings were scored according to numerical scoring scheme which was modified by investigators.It has been determined that the neochondrogenesis was significantly much in the perichondrial bed of human amniotic fluid administration group. However it was determined that the support of perichondrial bed with reshaped cartilages did not have any contribution on cartilage regeneration.In conclusion, human amniotic fluid can prevent the occurence of restriction on the chest wall by increasing the cartilage regeneration in the perichondrial bed following correction of pectus deformities.