Deneysel rat laminektomi modelinde epidural fibrozisin bölgesel kontrollü deksametazon salınımıyla engellenmesi
Prevention of epidural fibrosis with regional controlled release of dexamethasone in experimental laminectomy model
- Tez No: 272182
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KUTLAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Epidural fibrozis, günümüzde omurga üzerinde en sık gerçekleştirilen bir operasyon olan laminektomi sonrası gelişen ve geç postoperatif dönemde ortaya çıkan komplikasyonlardan birisidir. Fibrozisin engellenmesi özellikle nöroşirürjide üzerinde çok araştırma yapılan bir konu olmasına rağmen cerrahi ve konservatif tedavi sonuçları halen yüz güldürücü değildir. Bu deneysel çalışmada ratlarda laminektomi sonrası gelişen epidural fibrozisin önlenmesinde bölgesel kontrollü deksametazon salınımının etkinliği araştırıldı. Çalışmada 28 adet Wistar cinsi erkek rat kullanıldı. Randomize olarak dört gruba ayrılan deneklerin tümüne L3/L4 total laminektomi yapıldı. Bir grup kontrol grubu kabul edildi ve laminektomi alanına bir şey konmadan yara kapatıldı. İki grupta laminektomi alanına sırasıyla saf kitosan ve kitosan mikroküre içine enkapsüle edilmiş deksametazon sodyum fosfat konuldu. Dördüncü gruba ise laminektomi sonrası üç gün sistemik deksametazon sodyum fosfat verildi. Dört hafta yaşatılan denekler sakrifiye edildi ve opere edilen vertebral kolon bölümü çıkarıldı. Histopatolojik değerlendirmeler gruplar hakkında bilgisi olmayan uzman bir patolog tarafından yapıldı. Hemotoksilen-Eozin ve Trikrom boyamalarla fibrozis yoğunluğu, inflamatuar ve fibrotik hücre sayıları, dura kalınlığı, araknoid tutulumu, kemik ve kıkırdak rejenerasyonu değerlendirildi. Değerlendirmeler sonunda mikrokürelerin kullanıldığı grupta fibrozisin ve hücre sayımlarının diğer üç gruba göre istatistiki olarak belirgin şekilde az olduğu görüldü. Yine bu grupta kemik ve kıkırdak rejenerasyonu, dura kalınlığı ve araknoid tutulumu da belirgin şekilde azdı. Sonuç olarak kitosan mikrokürelerle enkapsüle edilmiş deksametazon ile sağlanan bölgesel ilaç salınımının epidural fibrozisi önlediği görüldü.
Özet (Çeviri)
Epidural fibrosis is one of the late complications of laminectomy that is a frequently performed spinal operation. Results of medical and surgical treatment modalities are not satisfying. Prevention of fibrosis is a widely studied problem of neurosurgery. In the present study prevention of fibrosis is studied in experimental rat model. Twentyeight male Wistar rats were employed. Subjects were randomly divided into four groups and all underwent L3/L4 total laminectomy. One group was control group and received no treatment. In two groups laminectomy sites were packed with pure chitosan and dexamethasone sodium phosphate encapsulated chitosan microspheres respectively. The fourth group recieved inrtaabdominal dexamethasone sodium phosphate for three days following laminectomies. Four weeks later all subjects were sacrified and vertebral coloumns including the operation site were resected. Histopathological evaluation was performed by a blinded pathologist. Fibrotic and inflammatory cell counts, fibrosis density, bone and cartilage regeneration, arachnoidal involvement and dural thickness were evaluated on Hematoxylin-Eosin and Tricrome stained specimens. Fibrosis and cell counts were significantly lower in microsphere group. Bone and cartilage regeneration, dural thickness and arachnoidal involvement were also obviously low in this group. In conclusion, regional drug delivery with dexamethasone encapsulated chitosan microspheres was shown to prevent epidural fibrosis.