Anne-babanın mizaç ve karakter özelliklerinin çocuktaki dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu ve karşı gelme belirtileri üzerine etkisi
Effect of parental temperament and character traits in children with attention deficit hyperactivity disorder and oppositional behaviors
- Tez No: 272184
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜMER TÜRKBAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu çocukluk çağının en sık rastlanan psikiyatrik bozukluklarından birisidir. KO-KGB, DEHB'na sıklıkla eşlik etmektedir. Çalışmamızın amacı anne ve babaların mizaç karakter özelliklerinin DEHB ile ilişkili semptom kümeleri ve karşı gelme davranışları arasındaki ilişkiyi incelemektir.Araştırma KO-KGB binişikliği olan (n=22) ve olmayan (n=27) DEHB tanısı konulan 49 çocuk ve anne ve/veya babasında gerçekleştirilmiştir. Çocuk DEHB semptom kümeleri, sürekli performans testi puanları ve davranış sorunları ile anne-baba mizaç karakter özellikleri, geçmiş ve şimdi DEHB semptom kümeleri arasındaki ilişki ebeveyn tarafından doldurulan ölçekler ile sorgulanmıştır.Bu çalışmada, KO-KGB binişikliği olan grupta dışa yönelim sorunlarının daha yüksek olduğu, anne ve babanın mizaç ve karakter özellikleri, geçmiş ve şimdi DEHB semptom kümeleri ile çocuğun dikkat eksikliği ve karşı gelme davranışları arasında anlamlı ilişki olduğu saptanmıştır. KO-KGB binişikliği olan grupta annenin zarardan kaçınma puanlarının anlamlı seviyede daha yüksek olduğu değerlendirildi. Ayrıca annenin kendini yönetme puanları ve çocuğun içe yönelim sorunları arasında ilişki olduğu saptandı.Ebeveynlerin mizaç ve karakter özelliklerinden annenin zarardan kaçınma puanları KO-KGB binişikliği ile ilişkilidir. Ayrıca mizaç ve karakter özellikleri ölçek doldururken çocuğun sorunlarını derecelendirmeyi etkileyebilir. Bu durum klinik deneyimde önemli olabilir.
Özet (Çeviri)
Attention deficit hyperactivity disorder (ADHD) is one of the most frequent psychiatric disorders of childhood. Oppositional defiant disorder (ODD) frequently shows comorbidity with ADHD. The aim of this study to investigate the relationship between ADHD related symptoms (attention deficiency, hyperactivity, oppositional behaviors etc.) and parental temperament and character traits.This study consisted of two groups of children that with ADHD only (n=27) and ODD with ADHD (n=22), and their parents. Correlations between ADHD symptoms, continuous performance test and behavioral problems of children with parent temperament and character traits and childhood and adulthood ADHD symptoms investigated by parent reported scales.We found that ADHD/ODD group had externalizing behavioral problems higher than ADHD only group, and these relations between child ADHD symptoms and parents? temperament?character traits and childhood and adult ADHD symptoms were showed. Mothers of ODD with ADHD group had higher harm avoidance scores than ADHD only group. There were significant correlations between mothers? self-transcenden¬ce scores and children?s internalizing behavioral problems.We suggest that parents? temperament and character traits may have effects development of ADHD and ODD comorbidity, particularly with mothers? harm avoidance scores. Also parent temperamental traits have possible effects on reporting styles in children?s behavior rating scales, thus it is important for clinical practices.