Deneysel rat sepsis modelinde fenofibrat tedavisinin rolü
The role of fenofibrate therapy in experimental rat sepsis model
  1. Tez No: 272188
  2. Yazar: GÜL TAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M.TAHİR ÜNAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Sepsis, günümüzde halen yüksek mortalite ile seyreden tedavisi güç bir klinik tablodur. Birçok sistemi tutan, özellikle hemodinamik değişikliklere yol açarak şok, organ fonksiyon bozukluğu ve organ yetmezliğine giden sepsis hakkında özellikle son yirmi yılda pek çok çalışma yapılmıştır. Bu çalışmalar sonucunda yeni tedavi edici yöntemler ve ajanlar geliştirilmiştir. Tüm bunlara rağmen hayvanlarda uygulanan tedavi uygulamalarında tam başarıya ulaşılamamıştır.Fenofibratlar, esasında hiperlipidemi tedavisinde kullanılan ajanlar olup PPAR-? agonisti özellikleri nedeniyle antioksidan ve anti-inflamatuvar etki göstermektedirler. İnflamatuvar ve oksidatif bir süreç olan sepsisin fizyopatolojisinin anlaşılmasından sonra yeni adjuvan tedavi seçenekleri araştırılmaya başlanmıştır.Bu çalışma, deneysel rat sepsis modelinde fenofibrat tedavisinin oksidatif stres parametreleri ve pro inflamatuvar sitokinler açısından iyileştirici etkilerini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla ratlar üç gruba randomize edilmiştir: 1) Kontrol grubu (n=15): Fenofibrat tedavisi almadan sepsis indüksiyonu uygulanan grup, 2) Fenofibrat grubu (n=15): Fenofibrat tedavisi sonrası sepsis uygulanan grup, 3) Sham grubu (n=15): İntraperitoneal serum fizyolojik uygulanan grup.Tüm gruplarda serumda TNF- ? ve IL-1ß konsantrasyonları ve akciğer dokusunda oksidatif stres parametresi olarak GSH-Px, SOD ve MDA düzeyleri çalışılmıştır. İstatistiksel işlemler için SPSS v15 yazılımı kullanılmıştır.Bu çalışmada fenofibrat tedavisinin E.Coli ile deneysel olarak oluşturulan sepsis indüksiyonunda ratlarda proinflamatuvar sitokinler olan TNF-? ve IL-1ß düzeylerindeki artışın, kontrol grubundaki artıştan anlamlı olarak az olduğu gösterilmiştir. Aynı zamanda hücre membran hasarını gösteren MDA düzeyindeki artış ile doku antioksidan kapasitesini gösteren GSH-Px düzeylerindeki azalmanın, fenofibrat tedavisi alan grupta amaçladığımız şekilde anlamlı olarak daha az olduğu gösterilmiştir. Diğer bir antioksidan kapasite göstergesi olan SOD düzeylerinde ise anlamlı farklılık bulunamamıştır.Sepsiste, adjuvan bir tedavi olarak fenofibrat tedavisinin etkinliğinin değerlendirilebilmesi için bu konuda çalışmalara devam edilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, sepsis, which treatment of manifestation is difficult and mortality is high, is a severe multisystemic disease. Especially in recent two decades, lots of studies have been done about sepsis which develope particularly by alterations on hemodynamia progressing shock, multiorgan dysfunction and failure. As a result of this study new therapeutic methods and agents have been developed. In spite of all these, complete success couldn?t obtained at animals on sepsis therapy.Fenofibrates is agents which used fundamentally in the treatment of hyperlipidemia and it shows antioxidant and anti-inflammatory effects due to PPAR-? agonist characteristic. Adjuvant treatment options has begun to be investigated after understanding of pathophysiology of sepsis which is inflammatory and oxidative process.This study were carried out to investigate the curative effects of fenofibrate therapy in terms of oxidative stres parameters and pro inflammatory cytokins in experimental rat sepsis model. For this purpose, rats were randomized into three groups: 1) Control Group (n=15): Non-fenofibrate treated after sepsis induction group, 2) Fenofibrate Group (n=15): Sepsis induction after Fenofibrate treatment group, 3) Sham Group (n=15): Intraperitoneal NaCI administrated group.In all groups, TNF- ? and IL-1ß concentrations at serum and as oxydative stres parameters; GSH-Px, SOD and MDA levels at lung tissue were studied. SPSS v15 was used for the statistical analysis.In this study, its revealed that in fenofibrate treatment, increase at TNF-? and IL-1ß levels, which are proinflammatory cytokines in rats, has been significantly less than control group in at E.Coli induced experimental sepsis. At the same time, its shown that increase in MDA levels indicating cell membrane damage and decrease in GSH-Px levels indicating antioxidant capacity of tissue have been significantly less in fenofibrate treatment group as we intended. There is no significant difference in SOD levels which is another indicator of antioxidant capacity.In sepsis, studies must be continued in this area to evaluate effectiveness of fenofibrate therapy as an adjuvant treatment.