Antisosyal kişilik bozukluğunda kendine zarar verme davranışı, disosiyatif yaşantılar ve başa çıkma tutumları
Self mutilating behavior, dissociative experiences and coping attitudes in patients with antisocial personality disorder
  1. Tez No: 272187
  2. Yazar: ADEM BALIKCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZCAN UZUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Antisosyal Kişilik Bozukluğunda Kendine Zarar Verme Davranışı, Disosiyatif Yaşantılar ve Başa Çıkma TutumlarıKendine zarar verme davranışı çeşitli psikiyatrik bozukluklar ve bazı nörolojik hastalıklarda görülebilmektedir. Bu davranış, psikodinamik teorilerde çevresel etmenler, erken ebeveyn ilişkileri ve cinsellikle başa çıkma tutumları ile açıklanmaktadır. Kendine zarar verme davranışının travmatik yaşantıları kontrol etme veya disosiyasyon duygularını durdurma girişimi olarak ortaya çıkabildiği öne sürülmüştür. Öte yandan, kendini yaralayan bireylerin sağlıklı kişilerden farklı başa çıkma yöntemleri kullandıkları düşünülmektedir. Bu çalışmada kendine zarar verme davranışı gösteren antisosyal kişilik bozukluğu (ASKB) olgularında disosiyatif yaşantıların saptanması ve başa çıkma tutumları arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır.Araştırma ASKB tanısı alan 130 erkek olgu ile gerçekleştirilmiştir. Bu tanıya sahip olan bireyler kendine zarar verme durumlarına göre iki gruba ayrılmıştır. Olgulara sosyodemografik ve klinik özelliklerini sorgulamak amacıyla yarı-yapılandırılmış bir anket uygulanmıştır. Başa çıkma tutumları Başa Çıkma Tutumlarını Değerlendirme Ölçeği (COPE), disosiyatif yaşantılar Disosiyatif Yaşantılar Ölçeği (DES) ile değerlendirilmiştir.Bu çalışmada, DES ölçeği ile COPE disfonksiyonel başa çıkma ve madde kötüye kullanma alt ölçeklerinden kendine zarar verme davranışı bulunan olgular daha yüksek puan almıştır. Başa çıkma tutumları ve disosiyatif yaşantılar ile kendine zarar verme davranışı arasında bir ilişki olduğu gösterilmiştir. Kendine zarar verme davranışı gösteren olguların uyuma yönelik olmayan başa çıkma tutumlarını daha sık kullandığı ve disosiyatif yaşantıların bu kişilerde daha yoğun olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Self mutilating behavior, dissociative experiences and coping attitudes in patients with antisocial personality disorderSelf mutilating behavior can be seen in various psychiatric disorders and in some of the neurological disorders. According to the psychodinamic theory, this behavior is explained as a coping strategy against enviromental factors, early parental relationship and sexuality. It is suggested that self mutilating behavior can appear as a control mechanism for traumatic experiences or as a motivate to stop dissociative sensations. On the other hand, it is suggested that self mutilating individuals have different coping attitudes than healthy controls. In this study we aimed to determine dissociative experiences and its relationship with coping attitudes of individuals that have antisocial personality disorder and is showing self mutilation behavior.The study consists of 130 male cases that have antisocial personality disorder diagnosis. This individiuals have been divided into two groups according to their self mutilation status. A semi structured questionnare was applicated to patients in order to determine sociodemographic and clinical features. Coping mechanisms was evaluated with COPE and dissociative experiences was evaluated with DES (Dissociative Experiences Scale).In this study, self mutilating individiuals had significantly higher scores than non self mutilating individuals at DES measures and disfunctional coping and drug use subscales of COPE. It was shown that there is a correlation between coping attitudes, dissociative experiences and self mutilating behavior. We found that self mutilating individuals uses some maladaptive coping strategies more than non self mutilating group and have more dissociative experiences.