Hipertansif anne yenidoğanlarında kan parametrelerinde meydana gelen değişiklikler
The changes in hematologic parameters of newborns of hypertensive mothers
- Tez No: 272195
- Danışmanlar: PROF. DR. A. EMİN KÜREKÇİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada hipertansif gebe yenidoğanlarında kan parametre değişiklikleri kan hücreleri morfolojileri de dahil olmak üzere araştırıldı. Bu amaçla merkezimizde en az 3 aydır hipertansif olarak takip edilen 31 gebe ile 32 sağlıklı gebenin bebeklerinin kordon kanları alınarak prospektif olarak incelendi. Tüm olgularda tam kan sayımı, periferik yayma, retikülosit sayımı, vitamin B12, folat ve ferritin düzeyleri ile hemoglobin elektroforezi çalışıldı. Çalışma ve kontrol grubu arasında folik asit, vitamin B12 ve ferritin düzeyleri açısından fark yoktu. Çalışma grubunda Hb F düzeylerinin kontrol grubuna göre yüksek olduğu ve Hb A düzeylerinin ise düşük olduğu saptandı. Her iki grup arasında Hb A2 düzeyleri açısından anlamlı fark bulunmadı. Hipertansif anne bebeklerinde eritrosit sayısı, hemoglobin değeri, retikülosit yüzdesi, normoblast sayısı kontrol grubuna göre yüksek bulundu. Her iki grup arasında MCV, MCH, MCHC değerleri açısından farklılık saptanmadı. Çalışma grubunda lökosit indekslerinden lökosit, nötrofil, lenfosit, monosit ve eozinofil sayıları düşük saptanırken bazofil sayılarında anlamlı farklılık bulunmadı. Hipertansif grupta trombosit sayısı düşük saptanırken MPV ve PDW değerleri ise yüksek tespit edildi. Dev trombosit yüzdeleri açısından iki grup arasında anlamlı fark saptanmadı. Sitopeni durumları incelendiğinde çalışma grubunda nötropenik ve trombositopenik olgu sayısı kontrol grubuna göre daha fazlaydı. Lenfopenik olgular açısından her iki grup arasında anlamlı farklılık yoktu. Her iki grupta sitopenik olguların çoğunluğunun prematüre olduğu tespit edildi. Periferik yayma incelemesinde çalışma grubunda nötrofil ve eritrositlerde displastik değişiklerin kontrol grubuna göre daha fazla olduğu gözlendi. Her iki grup olguları 1 yıl boyunca geçirilen enfeksiyonlar bakımından değerlendirildiğinde çalışma grubunun geçirdiği enfeksiyon sayısının kontrol grubuna göre yüksek olduğu görüldü. Sık enfeksiyon geçirenlerin başlangıçta çoğunun nötropenik olduğu, periferik yaymalarında lökositlerde nükleer yapı bozukluğu, sitoplazmik granül bozukluğu ve sitoplazmik membran anormalliği bulunduğu, kontrollerde tam kan değerlerinin normal olmasına rağmen periferik yaymalarında sitoplazmik granül bozukluğunun devam ettiği görüldü. Sonuç olarak, hipertansif anne yenidoğanları söz konusu hematolojik değişiklikler yönünden dikkatli bir şekilde değerlendirilmeli ve izlenmelidir. Tam kan sayımı ve periferik yayma incelemesi olası komplikasyonların erken tanısında önemli bir parametre olarak kullanılabililir
Özet (Çeviri)
In this study, we investigated the changes in blood parameters including blood cell morphology in hypertensive pregnant women. For this aim, cord bloods of the infants from 31 hypertensive pregnant women that followed-up at least 3 months and 32 healthy pregnant women were examined prospectively. Complete blood count, peripheral blood smear, reticulocyte count, vitamin B12, folate and ferritin levels and hemoglobin electrophoresis tests were studied. Folic acid, vitamin B12 and ferritin levels did not differ between study and control groups. In the study group, Hb F levels were higher and Hb A levels were lower than control group. Both groups showed no significant differences in Hb A2 levels. In the study group, the erythrocyte counts, hemoglobin values, reticulocyte percentages and normoblast counts were higher than the control group. There were no differences in MCV, MCH and MCHC levels between groups. Leukocyte, neutrophil, lymphocyte, monocyte and eosinophil counts were low in the study group. Significant differences were not found in the number of basophils. Although the platelet counts were low, MPV and PDW values were high in hypertensive group. Significant differences were not detected in terms of giant platelet percentages between the two groups. The number of cases with neutropenia and thrombocytopenia in the study group were higher than the control group. The two groups did not differ significantly in terms of the number of cases with lymphopenia. In both groups, the great percentage of the cytopenic cases was premature. The dysplastic changes in neutrophils and erythrocytes in peripheral blood smears of the study group were more than the control. The number of infections in the study group was higher than control group. Increased percentage of the patients with frequent infections initially had neutropenia and also showed disorders of nuclear structure, cytoplasmic granules and cytoplasmic membran abnormalities in leukocytes in peripheral blood smears. Although the blood counts were normal in controlles, there were disorders of cytoplasmic granules in peripheral blood smears. Neonates of hypertensive mothers might be evaluated for the hematological changes closely and carefully. Complete blood count and peripheral blood smear examination can be used for the early diagnosis of possible hematologic complications.