Yaşlı populasyonda kognitif disfonksiyon, vücut depo demiri ve oksidatif stres arasındaki ilişkinin araştırılması
The correlation between body iron stores, oxidative stress and cognitive dysfunction in elder population
- Tez No: 272196
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞATAY ÖKTENLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Geriatri, Geriatrics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmanın amacı; 65 yaş üzeri yaşlı popülasyonda kognitif disfonksiyon, vücut depo demiri ve oksidatif stres arasındaki ilişkiyi araştırmaktır.Çalışmaya Nisan 2009 - Ekim 2009 tarihleri arasında özel bakım merkezlerinde bulunan 65 yaş üzeri 87 olgu dahil edildi. Dahil edilen her hastaya Standardize Mini Mental Test (MMT) uygulandı. Test skoru 7-24 arasında olan 46 kognitif disfonksiyonlu hasta (28 bayan, 18 erkek) çalışma grubunu oluşturdu. Hasta grubu ile benzer yaş ve cinsiyet özelliklerine sahip, test skoru 24 ve üzeri olan 41 gönüllüden ( 25 bayan, 16 erkek ) kontrol grubu oluşturuldu.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the correlation between body iron stores, oxidative stress and cognitive dysfunction in elder population over the age of 65.The study took place between April-October 2009 and 87 retirement home residents over the age of 65 were involved. All the patients were evaluated with Standardized Mini Mental Test (MMT). 46 patients (28 female-18 male; aged 77.2±7.64) with test scores between 7-24 considered as individuals with cognitive dysfunction and formed the study group. Control group consisted of 41 volunteers (25 female-16 male; aged 76.39±5.97) with MMT scores over 24 and similar age, sex distribution charecteristics to study group.