Sürekli beta-bloker kullanan non-kardiyak cerrahi geçirecek hastalarda beta-blokerlerin intraoperatif hemodinamik etkileri
İntraoperative hemodynamic effects of beta-blockers in patients chronically treated with beta-blockers undergoing non-cardiac surgery
- Tez No: 272207
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN ORHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
AHH/ACC rehberleri cerrahiye gidecek hastalarda beta-blokerlerin kesilmemesini önermektedir. Sürekli beta-bloker kullanımının intraoperatif hemodinami üzerine etkileri yeterince çalışılmamıştır. Hipotansiyon ve bradikardi gibi komplikasyonları değerlendirmek için, sürekli beta-bloker kullanan non-kardiyak cerrahi geçirecek hastalarda beta-blokerlerin intraoperatif hemodinami üzerine etkilerini inceledik. Kurumsal etik komitenin onayı alındıktan sonra, çalışma prospektif, ASA II-III, genel anestezi altında elektif non-kardiyak cerrahi uygulanacak, sürekli beta-bloker ilaç kullanan 40 hasta ve herhangi bir beta-bloker ilaç kullanmayan 40 hastada yapıldı. Bütün hastalara standart anestezi protokolü uygulandı. Hastaların intraoperatif dönemde ve postoperatif dönemde kan basıncı, kalp atım hızı, periferik oksijen satürasyonu değerleri ile gelişen hipotansiyon ve bradikardi gibi komplikasyonlar ve uygulanan tedaviler kaydedildi. İstatistiksel olarak anlamlı olmasa da (p>0.05) perioperatif dönemde beta-bloker grubunda kontrol grubundan kalp atım hızının daha düşük, bradikardi gelişme sıklığının daha yüksek, kan basıncı değerlerinin daha düşük olduğu saptandı. Hipotansiyon gelişme sıklığının beta-bloker grubunda kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek olduğu (p=0.025), hipotansiyon için kullanılan efedrin miktarının beta-bloker grubunda kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek olduğu saptandı (p=0.026). Sonuç olarak, sürekli beta-bloker kullanan hastalarda intraoperatif dönemde hipotansiyon ve bradikardi gelişme riskinin yüksek olması nedeniyle sürekli beta-bloker kullanan hastaların monitörizasyonunda ve takibinde daha dikkatli olunması gerektiğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
AHA/ACC guidelines for non-cardiac surgery recommends not to discontinue beta-blockers in patients currently taking beta-blockers. The intraoperative hemodynamic effects of chronic beta-blocker treatment hasn?t studied enoughly. To asses complications like hypotension or bradycardia, we researched intraoperative hemodynamic effects of beta-blockers in patients chronically treated with beta-blockers undergoing non-cardiac surgery. After ethics committe approval, this prospective study was performed on 40 patients who chronically treated with beta-blockers and 40 patients who has not treated with any beta-blockers, undergoing elective non-cardiac surgery under general anaesthesia. The physical status of all patients were ASA II-III. A standardized anesthetic technique was strictly followed in all patients. Blood pressure, heart rate, peripheral oxygen saturation, complications like hypotension and bradycardia, ephedrine and atropine requirements of the patients were recorded. Although heart rate and blood pressures in the beta-blocker group were lower than the control group, it was not statistically significant. Although the incidence of bradycardia in the beta-blocker group was higher than the control group, it was not statistically significant. The incidence of hypotension in the beta-blocker group was significantly higher compared with the control group (p=0.025). Ephedrin requirement in the beta-blocker group was significantly higher compared with the control group (p=0.026). As a result, we concluded that in patients chronically treated with beta-blockers, complications like hypotension and bradycardia increased in the intraoperative period, so that there is a need caution and closely monitorization of patients chronically treated with beta blockers.