Tip 2 Diyabetik Retinopatili Hastalarda Proinflamatuar sitokinler (IL-1?, IL-6,TNF-?), İnsülin Direnci, P-selektin ile Platelet Parametreleri (MPV, PDW) arasındaki ilişki.
The Relations Between Proinflammatory Cytokines (IL-1?, IL-6, TNF- ?), Insulin Resistance, P-selectin and Platelet Parameters (MPV,PDW) in Type 2 Diabetic Patients with Retinopathy
- Tez No: 272208
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M.EMİN ÖNDE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada; tip 2 diyabetik retinopatide trombosit göstergeleri, trombosit yüzey molekülleri, proinflamatuar sitokinler ve insülin direnci gibi parametreler arasındaki ilişkinin ortaya konması amaçlanmıştır. Çalışmaya 109 tip 2 diyabetik hasta (yaş 54,06 ± 9,52) ve kontrol grubu olarak 48 adet diyabetik olmayan (yaş 50,00±9,10) toplam 157 hasta dahil edilmiştir.Çalışma sonuçlarımıza göre hasta ve kontrol gruplarında MPV değerleri arasında farklılık saptanırken (7,71±1,37 vs 7,19±1,20 p0,05).
Özet (Çeviri)
The Relations Between Proinflammatory Cytokines (IL-1?, IL-6, TNF- ?), Insulin Resistance, P-selectin and Platelet Parameters (MPV,PDW) in Type 2 Diabetic Patients with RetinopathyThe aim of this study is to evaluate the relations between proinflamatory cytokines, insulin resistance, p selectin and platelet parameters in type 2 diabetic patients with diabetic retinopathy. 109 type 2 diabetic patients (age: 54,06 ± 9,52), 48 healty non-diabetics as control group (age: 50,00±9,10), totally 158 patients were included in the study.The study results revealed that there were statistically significant difference between MPV values in diabetic and control subjects (7,71±1,37 vs 7,19±1,20 p0,05).