Travmatik tekrarlayan öne omuz çıkığı tedavisinde açık ve artroskopik bankart tamiri sonuçlarının karşılaştırılması
Comparing the results of open and arthroscopic bankart repair traumatic recurrent anterior shoulder dislocation treatment
- Tez No: 272206
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH MESİH KUŞKUCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Omuz ekleminin çok geniş hareket kabiliyeti olması nedeniyle, insan vücudundaki en fazla çıkık olan eklemini oluşturur. Omuz ekleminin tekrarlayan çıkılarında konservatif tedaviden cevap alınamayan hastalarda cerrahi tedavi uygulanmalıdır.Tekrarlayan omuz çıkığı tanısı ile GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Servisi'nde Temmuz 2004- Ağustos 2008 tarihleri arasında klinik ve radyolojik olarak travmatik tekrarlayan öne omuz çıkığı tanısı konulan 24 hastanın 16'sına artroskopik, 8'ine ise açık Bankart tamiri uygulandı. Tüm hastalarımızda ilk çıkık nedeni majör bir travma idi. Hastaların hepsi travmatik nedenli Bankart lezyonu gelişmiş olup hiçbirinde çok yönlü instabilite, bilateral ve istemli çıkık hikayesi yoktu. Hastalarımızın hepsi erkek olup, ortalama çıkık sayısı açık Bankart tamir grubunda 22(3-50), artroskopik Bankart tamir grubunda ise 16.6(3-50) idi. İlk çıkıkta yaş ortalaması açık tamir grubunda 25.7(16-39), artroskopik tamir grubunda ise 29(21-45) idi. Hastaların en az 1 yıl takip süresi mevcut idi. Tüm hastalara ameliyat öncesi genel anestezi altında muayene edildi. Kontrolleri yapılabilen artroskopik ve açık Bankart tamiri tekniği uygulanan hastaların sonuçlarını; ilk çıkık ile ameliyata kadar geçen süre, Rowe skoru, dış rotasyon kısıtlılığı ve komplikasyonların karşılaştırmalı olarak değerlendirildi.Artroskopik tamir grubunda 1 hasta ameliyat sonrası 18. ayda düşme sonucu tekrar çıkık oluştu ve kötü sonuç alındı. Açık grupta ise hiç çıkık oluşmadı. Açık cerrahi grubunda, ortalama dış rotasyon kaybı 8.7 derece tespit edildi. Artroskopik tamir grubunda ise ortalama 3.7 derece dış rotasyon kaybı tespit edildi. Açık tamir grubunda ort. Rowe skoru 90.6(80-100) iken artroskopi grubunda ise 92.8(50-100) bulundu. Bu sonuçlar istatistiksel olarak anlamsız bulundu.
Özet (Çeviri)
Because of the shoulder joint has a wide range of motion in human body most often dislocation can be seen. The patients with recurrent shoulder joint displacement who can not answered the concervative treatment, must be used surgery treatment.Beetwen July 2004 and Aug 2008 in GATA HEH Orthopedica and Traumatolojica clinic?s the patient who has diagnosed clinical and radiolojical recurrent traumatic anterior shoulder dislocation. Of the 24 patient includes. 16 patients had artroscopic repair and 8 patients had open Bankart repair has been aplied. The first dislocation cause of all the patients was the major trauma. Because of the Bankart lession occured in all patients. None of them are bilaterally, multidirectionally instability. There was no voluntery dislocations history in any cased. All patients were male. The main of shoulder dislocation in open Bankart repair group 22(3-50) and in artroscopic Bankart repair group 16.6(3-50). The avarage age of the patients was 29(21-45) years artroscopic Bankart repair, 25.7(16-39) years open Bankart repair . The follow up less was them one years. All patients was examined under the anestesia before the operation. The results of patients applied artroscopic and open Bankart repair technique result; the duration tild first dislocation to operation, Rowe score, external rotation and limited according to complications are evaluated comprehantionaly.One patient in artroscopic repair group postoperative in 18 mounts becount of foll down recurred displacition. The result was worse. There is no displacement in open groups. The mean range of motion limited external rotation 8.7 degree in open surgery group and 3.7 degree in artroscopic repair group were obtained. The Rowe score was 92.8(50-100) the artroscopic Bankart repair group and 90.6(80-100) in the open Bankart repair group. This results are istatisticaly meanless.