İnflamatuvar artritlerde sinoviyal anjiogenezin, yüksek frekanslı ultrasonografi ve [anjiogenez stimülan ve inhibitörleri] ile araştırılması
Researching angiogenesis in inflammatory arthritis by high frequency ultrasound and [angiogenesis stimulators and inhibitors]
  1. Tez No: 272227
  2. Yazar: MAHMUT GÖK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH PAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
AMAÇ: İnflamatuvar artritlerde anjiogenez, hem inflamasyonun progresyonunda hemde doku hasarı oluşumunda önemli rol oynamaktadır. Anjiogenezin kontrolü ise stimülan ve inhibitör faktörlerle sağlanmaktadır. Hastalık aktivitesi ile anjiogenez ve anjiogenez stimülanlarının serum seviyeleri korelasyon göstermektedir. Daha önce yapılan olan çalışmalarda, yüksek frekanslı ultrasonografi (US) yöntemi ile saptanan sinyal artışının, sinoviyal hipertrofideki kanlanmanın indirekt bulgusu olduğu gösterilmiştir. Bu çalışmada farklı inflamatuvar artritlerde ortaya çıkan vaskülaritenin, power Doppler US ve sinoviyal sıvıdaki anjiogenez inhibitör ve stimülan düzeyleri arasındaki ilişki araştırılmıştır.YÖNTEMLER: Çalışmaya diz artriti olan, 13 Behçet, 15 spondiloartropati, 21 romatoid artrit ve 15 osteoartrit hastası alındı. Hastalara Esaote MyLab70 US cihazı ile ultrasonografik değerlendirme (suprapatellar-medial-lateral bölgelerdeki efüzyon, sinoviyal hipertrofi ve power Doppler sinyali) yapıldı ve semikantitiatif yöntemle (0: yok, 1: hafif, 2: orta, 3: belirgin) değerlendirildi. Üç bölgeden elde edilen skorların analizi ile eklem için kümülatif efüzyon, sinoviyal hipertrofi ve power Doppler sinyal artışı değerleri hesaplandı. Sinoviyal sıvı örneklerinde anjiogenez inhibitörleri (angiostatin, trombospondin-1 ve endostatin) ve anjiogenez stimülanları (bFGF (basic fibroblast growth factor), angiopoetin) çalışıldı. US skorları ile anjiogenez stimülan ve inhibitör düzeylerinin korelasyonları araştırıldı.SONUÇLAR: İnflamatuvar artriti olan (RA, SpA ve Behçet) hastaların kümülatif efüzyon skoru osteoartrit hastalarından anlamlı şekilde yüksek bulundu (p=0.034). Sinoviyal hipertrofi, RA ve SpA hastalarında BH ve OA hastalarına göre daha fazla saptandı (p=0.001). Power Doppler sinyal artışı açısından gruplar arasında farklılık yoktu (p>0.05). Angiostatin ve bFGF düzeyleri inflamatuvar artritlerde anlamlı şekilde yüksek olarak belirlendi (sırasıyla p=0.015, p= 0.018).
Özet (Çeviri)
OBJECTIVES: In inflammatory arthritis, angiogenesis plays a crucial role in progression of inflammation and formation of tissue injury. Angiogenesis is controlled by angiogenesis stimulator and inhibitor factors. Angiogenesis and serum angiogenesis stimulators levels correlated with disease activity. Previous studies showed that increased power doppler signals determined by high frequency ultrasound method is a indirect indicator of vascularity in synovial hypertrophy. In this study, we examined vascularity in different inflammatory arthritis by power doppler ultrasound and levels of synovial angiogenesis inhibitors and stimulators.METHODS: Thirteen Behçet's Disease, fifteen spondyloarthropathy, twenty-one Rheumatoid Arthritis and fifteen osteoarthritis patients with knee arthritis were included in this study. Patients were performed US examinaton by Esaote Mylab70 US device (suprapatellar- medial- lateral regions effüsion, synovial hypertrophy and power doppler signals) and evaluated by semi- quantiative method (0: no flow, 1: mild, 2: moderate, 3: severely). Cumulative effusion, synovial hypertrophy and power doppler signal intensity values for each joint were calculated by scores of three regions analysis. In synovial fluid samples, angiogenesis inhibitors (angiostatin, thrombospondin-1 and endostatin) and angiogenesis stimulators (bFGF (basic fibroblast growth factor), angiopoetin) were studied. Correlations betweeen US scores and angiogenesis stimulators and inhibitors were investigated.RESULTS: Cumulative effusion score were significantly higher in patients with inflammatory arthritis (RA, SpA and BD) than in OA patients (p=0.034). Synovial hypertrophy was more severely in patients with RA and SpA than in OA and BD patients (p=0.001). Power Doppler signal intensity was not significantly different in each groups (p>0.05).