Diyabetik makula ödeminde intravitreal triamsinolon, intravitreal bevacizumab ve grid laser fotokoagülasyon tedavilerinin etkinliklerinin kıyaslanması
The comparison of effectiveness of intravitreal triamcinolone acetonide, intravitreal bevacizumab and grid laser photocoagulation in diabetic macular edema
- Tez No: 272266
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNGÖR SOBACI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, güncel diyabetik makular ödem (DMÖ) tedavileri olan laser fotokoagülasyon, intravitreal triamsinolon asetonid enjeksiyonu (İVTA) ve intravitreal bevacizumab (İVB) enjeksiyonu etkinliklerini kıyaslamayı amaçladık. Kliniğimizde Ocak 2003 ile Mayıs 2009 tarihleri arasında diffüz DMÖ nedeniyle en az 12 ay takip ve tedavi edilmiş olan 208 hastanın 333 gözüne ait dosya kayıtları retrospektif olarak incelendi. Gruplar demografik ve klinik özelliklerin dağılımı ile izlem süreleri açısından birbirine benzerdi. Laser fotokoagülasyon uygulanan gözlerde tedaviden önce ve sonrası 1, 3, 6 ve 12. aylarda en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİGK) ortalamaları sırasıyla logMAR 0,51, 0,52, 0,51, 0,50 ve 0,52 idi. İzlem sürecinde anlamlı EİGK değişikliği saptanmadı (p>0,05). İVTA grubunda tedaviden önce ve sonrası 1, 3, 6 ve 12. aylarda EİGK ortalamaları sırasıyla logMAR 0,74, 0,61, 0,58, 0,61 ve 0,65 idi.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to compare the effectiveness of current diabetic macular edema (DME) treatment modalities including laser photocoagulation, intravitreal triamcinolone acetonide (IVTA) and intravitreal bevacizumab (IVB) injections. The medical records of 208 patients (333 eyes) who had at least 12 months of follow-ups after diffuse diabetic macular edema treatment between January 2003 and May 2009 were studied retrospectively. Groups were similar in terms of disturbution demographic and clinical features and follow-up period. The mean best corrected visual acuity (BCVA) before treatment and at 1, 3, 6 and 12 months after treatment in laser photocoagulation applied eyes was LogMAR 0,51, 0,52, 0,51, 0,50, 0,52, respectively. There was no significant BCVA change during follow-up in this group (p>0.05). In IVTA enjection group, mean BCVA before treatment and 1, 3, 6 and 12 months after treatment was logMAR 0,74, 0,61, 0,58, 0,61, 0,65, respectively.