Diabetik maküler ödem tedavisinde intravitreal bevacizumab ve intravitreal triamsinolon asetonidin etkinliğinin karşılaştırılması
Comparative therapy evaluation of intravitreal bevacizumab and intravitreal triamcinolone acetonide on diabetic macular edema
  1. Tez No: 247098
  2. Yazar: BİLGE DÜZENLİ KARAKUZU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI BİRİNCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Diabetik maküla ödeminde intravitreal triamsinolon asetonid ve intravitreal bevacizumab uygulamasının, görme keskinliği, göz içi basıncı ve maküla kalınlığı üzerine olan etkilerini karşılaştırmak.Materyal ve Metod: Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Retina biriminde Ekim 2008 ile Eylül 2009 tarihleri arasında takip edilen, yaşları 46 ile 71 arasında değişmekte olan, 64 (%56,3) erkek ve 48 (%43,7) kadın olmak üzere toplam 112 hastanın 112 gözü çalışmaya dahil edildi. Hastalar iki gruba ayrılarak, 112 gözden 56 göze 2 mg/0.05 ml intravitreal triamsinolon asetat (IVTA), 56 göze de 2,5 mg/0.1ml intravitreal bevacizumab (İVBE) tedavisi uygulandı. Takip kriterleri olarak en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİGK), göz içi basıncı değerleri (GİB), OKT ile ölçülen maküla kalınlığı belirlendi ve iki grup birbiriyle kıyaslandı.Bulgular: İntravitreal enjeksiyon öncesi ortalama en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİGK) İVTA grubunda 0,82±0,4 logMAR iken, İVBE grubunda 0,81±0,38 logMAR idi. İntravitreal enjeksiyon öncesi ortalama görme keskinliği açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu. Enjeksiyondan sonra gruplar arasında 1. , 3. ve 6. aylardaki ortalama görme keskinliği düzeyleri açısından istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu. Buna karşılık 3. ayda görme keskinliğindeki artış oranı yüzdesi İVTA grubunda daha fazlaydı. İntravitreal enjeksiyon öncesi ortalama maküla kalınlığı İVTA grubunda 491,67±111 mikron iken İVBE grubunda ise 461.9±123.6 mikron idi. İntravitreal enjeksiyon öncesi maküla kalınlığı açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu. Enjeksiyondan sonra ortalama maküla kalınlığı 1. , 3. ve 6. aylarda İVTA grubunda, İVBE grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede daha düşüktü. İVTA grubunda enjeksiyondan sonra ortalama göz içi basıncı (GİB) değerleri 1. , 3. ve 6. aylarda enjeksiyon öncesine göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksekti. Buna karşılık İVBE grubunda GİB'ı değerlerinde önemli bir değişiklik izlenmedi.Sonuç: Diabetik maküla ödemi tedavisinde 2mg/0.05 ml intravitreal triamsinolon asetonid ve 2,5mg/0.1 ml intravitreal bevacizumab uygulamaları etkili yöntemlerdir. 2mg/0.05 ml İVTA ve 2,5mg/0.1 ml İVBE enjeksiyonu kıyaslandığındaOKT ile ölçülen santral maküla kalınlığı dikkate alındığında İVTA' nın etkinlik bakımından daha avantajlı olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: To compare the efficacy of intravitreal triamcinolone acetonide injection (IVTA) and intravitreal bevacizumab injection (IVBE) on visual acuity (VA), intraocular pressure (IOP) and central macular thickness (CMT) in the treatment of diabetic macular oedema.Material and Method: A total of 112 eyes of 112 patients who underwent ophthalmic examination in our Retina Clinic in the Department of Ophthalmology, Ondokuz Mayıs University Medical Faculty between October 2008 and September 2009 were included to the study. 64(56,3%) of the patients aged 46-71 were male and 48(43,7%) were female. Patients were distribuded into two groups as IVTA and IVBE groups. 56 of 112 eyes received 2 mg/0.05 ml intravitreal triamcinolone acetonide (IVTA) treatment and 56 eyes received 2.5 mg/0.01 ml intravitreal bevacizumab (IVBE) treatment. The best corrected visual acuity (BCVA), intraocular pressure (IOP) and central macular thickness (CMT) measured by OCT, were determined as follow-up criteria and two groups were compared with each other.Findings: The best corrected visual acuity (BCVA) in IVTA and IVBE group before injection was 0.82±0.4 and 0.81±0.38 logMAR respectively. No statistically significant difference was observed between two groups in terms of mean visual acuity before injection. There were no statistically significant differences at 1, 3 and 6 months measurements between two groups in terms of mean visual acuity. On the other hand, IVTA group demonstrated greater improvement in visual acuity at 3 months. The mean central macular thickness was 491,67±111 microns IVTA group whereas it was 461.9±123.6 microns in IVBE groups. No statistically significant difference was observed between two groups in terms of mean central macular thickness before injection. The mean macula thickness in IVTA group at 1, 3 and 6 months was significantly lower than those found in IVBE group. When compared, the mean IOP value was significantly higher at 1, 3 and 6 months than it was before injection. On the other hand no significant difference was observed in IVBE group in terms of IOP.Conclusion: 2mg/0.05 ml intravitreal triamcinolone acetonide and 2.5 mg/0.01 ml inravitreal bevacizumab injection are efficient in the treatment of diabetic macular oedema. Results indicate that 2 mg/0.05 ml intravitreal triamcinolone has beter efficacy when taking the central macula thickness measured by OCT into consideration.