Ratlarda siyatik sinir hasarında düşük doz radyasyonun tedavideki etkileri
The effects of low-dose radiation in the treatment of sciatic nerve injury in rats
- Tez No: 272317
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİT ŞİRİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Yara iyileşmesinin önemli ana fazı skar dokusu formasyonudur. Periferik sinir yaralanmasında skar oluşumu kontrol dışı ve kaçınılmazdır. Periferik sinir iyileşmesi sıklıkla skar formasyonuyla ve akson filizlenmesinin yanlış yönlenmesi ile engellenir. Bu çalışmada amaç, cerrahi tedavi yapılmadan periferik sinir hasarında intranöral skar oluşumunun önlenmesinde lokal düşük doz radyoterapi(RT) uygulanmasının elektrofizyolojik ve histopatolojik etkilerinin değerlendirilmesidir.Bu çalışma onar adet ratdan oluşan iki deney grubunda yapıldı. Her iki grupta ratların sol siyatik sinirleri ortaya kondu. Geçici anevrizma klibi ile sol siyatik sinirleri 5 dakika kliplendi. Siyatik sinir hasarı oluşturulduktan sonra 22- 24 saat arasında elektrofizyolojik değerlendirilme yapıldı. Hasarlanmadan 24 saat sonra deney grubunda hasarlı bölgeye 700 cGy düşük doz RT uygulandı. Kontrol grubunda ise herhangi bir tedavi yapılmadı. 6 hafta sonra her iki gruba da elektrofizyolojik çalışma yapıldı ve tüm hayvanlar sakrifiye edilerek hasarlı sinirlere histopatolojik değerlendirilme yapıldı.Çalışmamızda her iki gruptan da birer rat öldü. Düşük doz RT uygulaması sonucunda herhangi bir yan etki saptanmadı. Elektrofizyolojik olarak RT'nin amplitüd değerlerini artırdığını ve latans değerlerini düzelttiğini, bunun da iyileşmeyi olumlu yönde etkilediğini tespit ettik. Histopatolojik olarak, hasar sonrasında düşük doz RT uygulanmamış grupta aksonal dejenerasyon ve vakuolizasyon RT uygulanmış gruba oranla daha fazla olduğu gözlemlendi. Endonöral mesafede ise RT uygulanmış gruba göre minimal bir artış olduğu saptandı.Sonuç olarak, düşük doz RT'nin ratlarda geliştirilen siyatik sinir lezyonlarında intranöral skar oluşumunu komplikasyon oluşturmadan önleyebileceği ve elektrofizyolojik düzelmeye yardım edebileceği gözlendi.
Özet (Çeviri)
The main phase of wound healing is the scar tissue formation. In the case of peripheral nerve injury, scarring is uncontrollable and unavoidable. Peripheral nerve repair is often blocked by scar formation and misdirection of axon sprouts. The aim of this study is to evaluate electrophysiologic and histopathologic effects of low-dose radiation therapy without surgery on the prevention of intraneural scar formation in peripheral nerve injury.This experimental study was performed on two groups, each consisted of ten rats. Left sciatic nerve was exposed in both groups. Then, sciatic nerve was clipped by temporary aneurysm clip for 5 minutes. On all animals, electrophysiologic recordings were performed between 22-24 hours after sciatic nerve injury. On the left sciatic nerves, 700 cGy low-dose radiation was administered 24 hours after clipping in the first group. On the other hand, the control group was not given any treatment. Six weeks after injury, electrophysiologic recordings were performed again within all groups and then, both groups were sacrificed to evaluate the injured nerves histopathologically.In our study, one rat died from each group. No side effects were observed after low-dose radiation administration. We observed that low-dose radiotherapy increased the amplitude and improved latency measurements. Thus this affects nerve recovery positively. Histopathologically, more axonal degeneration and vacuolization was observed in the control group comparing with the radiotherapy group. Endoneural space increased slightly more in the control group than the radiotherapy group.As a conclusion, it is observed that low-dose radiotherapy may prevent intraneural scar formation without any complications and help electrophysiological recovery in sciatic nerve injury performed in rats.