Sağlıklı bebeklerde farklı dozlarda uygulanan D vitamini profilaksisinin karşılaştırılması.
Comparison of different vitamine D prophylaxis doses in healthy babies
- Tez No: 272316
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAN KARADEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Kordon kanında bebeğin D vitamini düzeyi incelenmiş olup,%20.9 kordon kanı örneğinde 11 mcg/L altında olgu tespit ettik. Bu % 20.9 bebeğin D vitamini deposunun düşük olduğunu ve sadece anne sütü alacaksa profilaksinin önemini yansıtmaktadır. Çalışmanın sonucu olarak 200 veya 400 IU/gün D vitamini ile anne sütü alan bebeklerde , mevsim durumuna göre kritik sınır olan 11 mcg/L yanında 16 mcg/L'nin altında da olgu tespit etmedik. Profilaksi açısından ileri derece D vitamini eksikliğini önleme yönünden fark yoktur.Yeni kabul edilen vitamin D eksikliği sınırı olan 20 ng/ml'ye göre 200 IU/gün alanlarda düşük değerler bulduk. Bebekler de 400 IU/gün profilaksi alanlarda vitamin D yetersizlik sınırı olan 30 mcg/L altında olgu tespit edemedik. Ama 200 IU/gün alanlarda 30 mcg/L altında 16 olgu tespit ettik. Ayrıca plato seviyesi olan 33 mcg/L altındaki olguların %13.3'ü 400, %86.7'si 200 IU/gün D vitamini kullanıyordu. D vitamini yetersizliği için 200 IU/gün D vitamini yeterli olmayıp, 400 IU/gün profilaksisi daha etkilidir. İleri derece D vitamini eksikliği açısından normal sınırlarda 25(OH)D3 olsa bile D vitamini eksikliği ve yetersizliği düzeyinde düşük değerler tespit edilmesi önemlidir.
Özet (Çeviri)
We observed levels of 25(OH)D3 in cord blood and we found levels below critical level of 11 mcg/L in 20.9% cord blood. This result shows low vitamin D storage of 20.9% newborn and need for vitamine D prophylaxis in breast-fed infants. As a result, in this study we determined no cases of levels below 11 mcg/L and 16 mcg/L in babies getting 200 and 400 IU/day vitamine D prophylaxis.There is no difference between both doses preventing overt vitamine D deficiency. Newly accepted cutoff of 25(OH)D3