Ratlarda kolon anastomozu iyileşmesinde Glutamin-Arginin'den zengin diyetle beslenmenin ve hiperbarik oksijen uygulamasının etkileri
The effects of Glutamine-Arginine enriched diet and hyperbaric oxygen administration on elective colonic anastomosis healing in rats
- Tez No: 272321
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN YAĞCI, YRD. DOÇ. DR. ERKAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Kolon anastomoz kaçakları, kolorektal cerrahide mortalite ve morbiditeyi arttıran ciddi bir postoperatif komplikasyondur. Doku iskemisi ve nutrisyonel faktörler anastomoz iyileşmesini etkileyen en önemli faktorlerdendir. Hiperbarik oksijen tedavisi (HBO) ile yüksek atmosfer basınç altında daha yoğun konsantrasyonlarda uygulanan oksijen ile yetersiz doku oksijenizasyonunu düzeltmek mümkündür. Bununla beraber rezeksiyon ve anastomoz sonrası barsaktaki uyumsal hiperplazide, hormonların yanısıra, enteral ve intravenöz besinlerin immun sistem ve barsak fonksiyonları üzerindeki etkileri çok sayıda çalışmada gösterilmiştirBu çalışmanın amacı elektif kolon anastomozu uygulanan ratlarda Glutamin-Arginin `den zengin diyetle beslenmenin ve hiperbarik oksijen uygulamasının anastomoz iyileşmesindeki rolünün saptanmasıdır.Ağırlıkları 180 -240 gr arası olan 37 adet Spraque-Dawley türü dişi rat dört gruba ayrıldı. Kontrol grubu (Grup 1, n:7 ticari sıçan yemi ve musluk suyuyla beslendi), Glutamin-Arginin grubu (Grup 2, n:10, preoperatif 10 gün ve postoperatif dört gün 4 ml/kg/gün Glutamin-Argininden zengin diyet ile gavaj yoluyla beslenildi); Hiperbarik Oksijen Grubu (Grup 3, n:10, ticari sıçan yemi ve musluk suyuyla beslendi bununla beraber postoperatif 5 gün süre ile günde iki kez olmak üzere, 90 dakika 2.8 ATA basınç ile HBO tedavisi uygulandı), Glutamin-Arginin ve Hiperbarik Oksijen grubu (Grup 4, n:10, preoperatif 10 gün ve postoperatif dört gün 4 ml/kg/gün Glutamin-Argininden zengin diyet ayrıca postoperatif 5 gün süre ile HBO tedavisi uygulandı).Tüm gruplarda peritoneal refleksiyonun 4 cm proksimalinde, 1 cm'lik inen kolon segmenti rezeksiyonunu takiben 6/0 prolenle tek kat içe dönük anastomoz yapıldı ve postoperatif 5. gün relaparotomi yapılarak yapışıklıklar giderilmeden insitu patlama basıncı ölçülüp, sonrasında anastomoz hattından 1 cm' lik segment çıkarılarak hidroksiprolin düzeyi tayini için ? 80 0C'de saklandı.Kontrol grubuyla karşılaştırıldığında hidroksiprolin düzeyleri, en yükseği 4.ncü Grup'ta (Glutamin-Arginin'den zengin diyet + HBO) olmak üzere tüm gruplarda daha yüksek bulundu ve bu farkların istatistiksel olarak anlamlı olduğu saptandı.Patlama basınçları değerlendirildiğinde ise en düşük basınç Grup1'de (kontrol grubu), en yüksek basınç ise Grup 4'te saptandı. İkinci yüksek basınç değeri Grup 2'de (Glutamin-Arginin'den zengin diyet), üçüncü yüksek basınç değeri ise Grup 3'te (HBO) tespit edildi. Grupların ikişerli karşılaştırmasında: Grup 1 ve Grup 4, Grup 2 ve Grup 4, Grup 3 ve Grup 4 arasındaki farklar istatistiksel olarak anlamlı bulunurken, diğer grupların karşılaştırılmasında sonuçlar öngördüğümüz şeklilde literatürle paralellik göstersede, istatistiksel olarak anlamlı değildi.Sonuç olarak HBO tedavisi ve Glutamin-Arginin'den zengin diyetle beslenme ratlarda anastomoz iyileşmesinin biyokimyasal ve mekanik parametreleri üzerinde olumlu etkiler göstermektedir. Bu etki kombine uygulandıklarında daha da belirgin olarak izlenmektedir.
Özet (Çeviri)
Leakage from colonic anastomoses, is a major postoperative complication causing increased mortality and morbidity. Tissue ischemia and inadequate nutrition are the the most important factors that disturbs anastomotic healing. It is possible to reverse low tissue oxygenation by using increased pressure and hyperoxia, which are obtained from hyperbaric oxygen (HBO) treatment besides the benefits of immunostimulan aminoacids such as Glutamine and Arginin on anastomosis healing are documented in various studies.The purpose of this study is to determine the effects of Glutamine-Arginine enriched diet and HBO administration on elective colonic anastomosis healing in rats.37 female Spraque-Dawley rats, weighing between 180-240 grams, were divided into 4 groups. Control group (Group 1, n:7, standart rat chow and water), Glutamine-Arginine group (Group 2, n:10, 4 ml/kg/day Glutamine-Arginine enriched diet 10 days preoperative and 5 days postoperatıve), Hyperbaric oxygen Group (Group 3, n:10, standart rat chow and water combined with HBO treatment which was applied for 90 minutes at a time, 2 times a day with 2.8 ATA pressure for 5 days in the postoperative period). Glutamine-Arginine and Hyperbaric oxygen Group (Group 4, n:10, 4 ml/kg/day Glutamine-Arginine enriched diet 10 days preoperative and 5 days postoperatıve ) combined with HBO treatment which was applied for 5 days in the postoperative period).In all groups standardized 1 cm segmental left colon resection 4 cm above the peritoneal reflection which is followed by a one layer anastomosis using 6/0 polypropylene sutures was performed. On postoperative day five relaparotomy was performed to all groups and in-situ bursting pressure was measured without detaching adhesions. afterwards specimen from the anastomoses was resected and kept in ? 80 0C for hydroxyproline evaluation.Hydroxyproline levels were measured for all groups. The highest level was determined to be in group 4 and all of the other groups were higher than the control group. This difference was found statistically significant.The evaluation of bursting pressures showed that the lowest value was the control group meanwhile highest was group 4 followed by group 2 and group 3, respectively. Comparison of the bursting pressures between the groups revealed statistically significant differences between groups 1 and 4, 2 and 4 and finally 3 and 4. As predicted, the comparison of other groups showed similar differences like the literature published on the subject but these differences are found statistically not significant.As a result HBO treatment and Glutamine-Arginine enriched diet both have positive effects on biochemical and mechanical parameters of colon anastomosis in rats. It is possible to see this effect more clearly on combined HBO treatment and Glutamine-Arginine enriched diet application.