Meme lezyonlarında mikrokalsifikasyonların belirlenmesinde tam alan dijital mamografiyle elde edilen magnifikasyonlu ve magnifikasyonsuz görüntülerin karşılaştırılması.
Comparison of images with or without magnification obtained by full field digital mammography for detecting microcalcifications in breast lesions.
- Tez No: 272322
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. ŞAHİN UĞUREL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Konvansiyonel mamografide şüpheli lezyonların magnifikasyon ve spot magnifikasyon mamografi yöntemiyle ek incelemesi, şimdiye kadar duyarlılığı ve özgüllüğü artttıran bir yöntem olarak bilinmekteydi. Bu çalışmada, son 5 yılda tıp dünyasının gündemine giren tam alan dijital mamografik incelemede post-prosesing ile rutin olarak gerçekleştirilebilen büyütme tekniğinin, meme kanserinin öncül belirtisi olabilecek mikrokalsifikayonların ayrıntılı analizi konusunda hastaya ek bir çekim şeklinde uygulanan gerçek geomerik magnifikasyon mamografisine olan gereksinimi ortadan kaldırıp kaldırmadığının araştırılması hedeflenmiştir. Buna yönelik olarak, dijital mamografi ile elde edilen görüntülerdeki şüpheli mikrokalsifikasyonların (sadece post-prosesing büyütmeyle) analizinden elde edilen BI-RADS kategorizasyonunun, ek bir gerçek magnifikasyon mamografisinin değerlendirilmesiyle oluşan BI-RADS kategori kararıyla karşılaştırılması yöntemi kullanılmıştır. Çalışmaya dahil edilen 33 mikrokalsifikasyon hastasının dijital mamogramlarında başlangıçta 14'ü BI-RADS 4 kategorisindeyken magnifikasyon grafisi sonrası bunların %50'si BI-RADS 3 ve BI-RADS 2 gibi invaziv işlem yapmaksızın takip edilebilecek kategorilere gerilemiş, buna karşılık BI-RADS 3 kategorisinde olan 18 olgudaki lezyonların %22'si normalde takip edilmeleri gerekirken magnifikasyon sonrası biyopsi endikasyonu olan BI-RADS 4 kategorisine geçirilmişlerdir. İstatistiksel analize göre, mikrokalsifikasyonların magnifikasyon öncesi ve sonrası belirlenen niteliklerine göre varılan BI-RADS kategorileri açısından anlamlı fark oluşmuştur (p=0.017). Ancak şüphelenilen mikrokalsifikasyonların varlıklarını belirlemede, magnifikasyonsuz ve magnifikasyolu mamogramlar arasında istatistiksel olarak önemli bir fark bulunmamıştır. Sonuç olarak, gerçek geometrik magnifikasyonun uygulanmasının dijital mamografi çağında da gerekliliğinin sürdüğü düşünülmektedir, ancak daha çok olgu sayılı çalışmalarla bu bulguların desteklenmesine ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Additional evaluation of suspicious lesions with conventional mammography and spot magnification mammography methods is well known to increase sensitivity and specifity. In this study, we aimed to evaluate whether the routine use of post-processed magnification in full field digital mammographic evaluation obviates the need for real geometrical magnification mammography in detailed analysis of microcalcifications which can be a preliminary sign of early breast cancer. To evaluate this, we compared the BI-RADS categories obtained from post-processed magnification analysis of suspicious microcalcifications on digital mammography images and the BI-RADS categories obtained by evaluation of an additional real-time geometric magnification mammography. Of the 33 microcalcification patients included in the study, 14 of them were in category BI-RADS 4 with digital mammography and its post-processed analysis, whereas 50% of them were down-categorized (to BI-RADS 2 or BI-RADS 3) following a real-time magnification study, so that an invasive biopsy procedure could be avoided. However, 22 % of the 18 cases categorized in BI-RADS 3 (that normally requires routine follow-up) were up-categorized to BI-RADS 4 (a category that has biopsy indication) following magnification mammograpy. There was a significant difference between the BI-RADS categories based on detailed analysis of microcalcifications before and after magnification mammography (p=0.017). However, there was no statistically significant difference in making the decision about the presence of suspicious microcalcifications, between mammograms with or without magnification. As a result, we suggest that in the era of digital mammography the need for real geometric magnification mammography maintains, but further studies with more cases is needed to support this.