Periodontitisli hastalarda başlangıç ve cerrahi periodontal tedavinin tükürük 8-OHdG (8-hydroxy-deoxyguanosine) seviyesi değişimiyle ilişkisinin incelenmesi.
The evaluation of the relationship between the change in the level of saliva 8-OHdG (8-hydroxy-deoxyguanosine) and initial and surgical periodontal therapy in periodontitis patients.
  1. Tez No: 272328
  2. Yazar: ERKAN ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmanın amacı periodontitisli hastalarda tükürük 8-OHdG seviyesini tespit etmek, başlangıç tedavisi ve cerrahi tedavi sonrasındaki değişimleri araştırmaktır. Çalışmaya Gülhane Askeri Tıp Akademisi Periodontoloji Anabilim Dalı'na çeşitli şikayetlerle başvuran toplam 36 birey alındı. Çalışmanın protokolü gereği bireyler I. Grup periodontal açıdan sağlıklı bireyler, II. Grup periodontitisli hastalar olacak şekilde iki gruba ayrıldı. Bireylerin periodontal durumlarının saptanması amacıyla Silness ve Löe'nin plak indeksi (Pİ), Löe ve Silness'in gingival indeksi (Gİ) ve sondlama cep derinliği (SCD) kullanıldı. Tüm bireylerden tükürük örnekleri alındı. Ayrıca II.Grup periodontitisli hastalardan başlangıç ve cerrahi tedavi sonrası tükürük örnekleri alındı. Tükürük örneklerinde bulunan 8-OHdG seviyeleri ELİSA yöntemi kullanılarak incelendi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the 8-OHdG (8-hydroxy-deoxyguanosine) in saliva and find out the change in the level of 8-OHdG (8-hydroxy-deoxyguanosine) after initial and surgical periodontal therapy of patients with periodontitis. The subject population was consisted of 36 volunteers who attended Gülhane Military Medical Academy, department of periodontology for different causes. According to the study protocol the subjects were divided in to two groups, Group I consisted of periodontally healthy, whereas Group II consisted of periodontitis subjects. To determine periodontal condition of each individual, plague index (PI) (Silness and Löe), gingival index (GI) (Löe and Silness) and probing depth (PD) were measured. Saliva samples were obtained from all individuals. Moreover Group II patients? saliva samples were obtained after initial and surgical periodontal therapy. Saliva samples were investigated to 8-OHdG levels using ELİSA. As a result of our study the initial total amount of 8-OHdG of chronic periodontitis group was observed statistically significantly increased compared with both healty group and after non-surgical thearapy, surgical periodontal therapy (p0.05).