Çift taraflı gömülü yirmi yas dişlerine sahip hastalarda uygulanan adrenalinli ve adrenalinsiz Artikain'in stres hormonları ve vital bulgulara olan etkisinin değerlendirilmesi
The assessment of the effects of Articaine with and without adrenaline applied to the patients having bilaterally impacted third molar teeth on the stres hormones and vital signs.
- Tez No: 272329
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ SİNAN AYDINTUĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Çalısmamızda çift taraflı gömülü yirmi yas dislerinin operasyonu sırasında uygulananadrenalinli ve adrenalinsiz artikain'in vital bulgular ve stres hormonları üzerineetkisinin değerlendirmeyi amaçladık.Hastaların dis hekimi koltuğunda ağrı duyabileceklerini düsünmeleri endise nedenidir.Lokal anestezik maddelerin kullanım ve etkinliğinin artmasıyla ağrı kontrolüsağlanmıs, fakat dis hekimi korkusu giderilememistir. Yirmi yas disleri sıklıkla gömülükalırlar ve bu disler cerrahi olarak erken çekilirler. Hastalar çoğunlukla cerrahi islemile ilk kez karsılastıkları için korku ve endise duyarlar. Stres hem hasta hem hekimiçin istenmeyen bir dizi nöroendokrin ve hemorajik değisikliğe de neden olur.Çalısmamıza çift taraflı, yarım veya tam mukoza retansiyonlu, vertikal konumlanmısgömülü yirmi yas dislerine sahip 18-30 yasları arasında sistemik rahatsızlığı olmayan33 hasta dahil edildi. Bir tarafa artikain, diğer tarafa adrenalinli artikain uygulaması ileyirmi yas disleri cerrahi operasyon ile çekildi. Hastalardan operasyon öncesi saat08:00'de, lokal anestezik uygulamasını takiben 10. dakikada, operasyon bitiminde ve24 saat sonra kontrolde kan alınarak adrenokortikotropik hormon (ACTH), kortizol,glukoz değerleri ve vital bulgular istatistiksel olarak değerlendirildi.Çalısmamızda adrenalinli ve adrenalinsiz artikain uygulamasının vital bulgular vestres hormonları üzerine istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi saptanmamıstır.Artikainin adrenalinsiz formunun da dental kullanımda yaygınlastırılmasının adrenalinkullanılmasının kontrendike olduğu durumlarda yeterli derinlikte ve güvenli anestezisağlayacağını düsünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
We aimed at assessing the effects of articaine with and without adrenaline on thestress hormones and vital signs during the operation of bilaterally impacted thirdmolar teeth in our study.The fact that the patients think they may feel pain in the dental office is the cause ofthe anxiety. With the increase of the efficacy and the usage of local anaestheticsubstances, the pain control was obtained but the dental anxiety was not removed.The third molar teeth frequently remained impact and these teeths are extractedsurgically in early ages. Because the patients mostly meet the surgical process forthe first time, they feel anxiety. Stres causes a number of unfavourableneuroendocrine and hemoragic altrerations for both the patient and the dentist.Thirty three patients without the systemic disturbance between 18-30 years oldhaving vertically situated wisdom third molar teeths and bilatterally, half or completemucosa retantion were included to our study. Third molar teeth were extracted by thesurgical operation via the application of articaine to the one side and articaine withadrenaline to the other side. By taking blood sample from the patients at 8 o?clockpreoperatively and at the 10th minute following the local aneasthesics andpostoperatively and after 24 hours; ACTH, cortisol, glucose values and vital signswere statistically assess.?n our study there was no statistically significant effect of the articaine with andwithout adrenaline on the vital signs and stres hormones. We consider that theabundant usage of articaine without adrenaline in dental usage will provideanaesthesia safety and sufficient effect in the conditions in which the use ofadrenaline is contraindicate.