Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Acil Polikliniğine başvuran ilaç ile zehirlenme olgularının değerlendirilmesi
Evaluating the clinic and demograpfic characteristics of the patients who where referred to Pediatric Emergency Outpatiens in Ondokuz Mayıs University cause of drug taking
- Tez No: 272343
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL BAYSAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, hastanemizin Çocuk Acil Polikliniğine başvuran ilaç içme olgularının klinik ve demografik özelliklerinin incelenmesidir.Yöntemler: Ocak 2005-Aralık 2009 tarihleri arasında Çocuk Acil Polikliniğine başvuran yatırılarak tedavi edilen 0-18 yaş arası ilaç içme olguları geriye dönük olarak incelendi. İlaç içme olguları hakkındaki bilgiler Çocuk Acil Poliklinik protokol defterlerinden olguların dosya numaraları belirlenerek, dosyalarda yer alan epikrizler ve Nucleus Hastane Bilgi Yönetim Sisteminde yer alan hasta bilgileri incelenerek elde edildi. Hastaların yaş, cinsiyet, zehirlenmenin olduğu ay ve yıl, hastaneye geliş süreleri, toksik madde ile temas yolu, semptomlar, klinik bulgular, zehirlenme zamanı, gözlem süresi, komplikasyonlar, hastanede yatış süresi, yoğun bakım gereksinimi, uygulanan tedavi ve sonuçları açısından değerlendirildi.Bulgular: Ocak 2005-Aralık 2009 tarihleri arasında ilaç içme nedeniyle 1.795 olgu başvurmuş olup dosyasında yeterli bilgiye sahip 1.684 olgu dosyası incelenmiştir. Aynı zaman diliminde çocuk acil servisine başvuran olgular göz önüne alındığında (57.785 olgu), ilaç içme olguları tüm olguların % 3.1'ini oluşturuyordu. Yaş dağılımı 0-18 yaş (0-216 ay) ve yaş ortalaması 114,33±74,64 ay olan 1.684 olgunun 1.069'u (%63,5) kız, 615'i (%36,5) erkek idi. Zehirlenmeye en çok neden olan ilaç grubu santral sinir sistemi ilaçları (%33,9) olup, ikinci sıklıkta (%12,9) tarımda kullanılan ilaçlar, insektisitler ve pestisitler yer almaktaydı. Olguların 1.233'ünün (%73,2) bir ilaç, 453'ünün (%26,8) çoklu ilaç alımı ile zehirlendiği tespit edildi. Tek ilaç alımına bağlı zehirlenmede en sık saptanan etken madde amitriptilin %18,8 olup, ikinci sıklıkta %4,69 fare zehiri yer almakta idi. Zehirlenmeye neden olan toksik madde alım yolu en sık ağızdan olup olguların %98,2'sini oluşturmaktaydı. Tüm zehirlenme olguları içinde en çok görülen semptom 268'inde (%15,9) bulantı/kusma, 228'inde (%13,1) bilinç değişikliği ve 99'unda (%5,8) huzursuzluk olarak saptandı. 854 (%50,7) olgunun intihar amacıyla, 830 (%49,3) olgunun kaza sonucu ilaç aldığı tespit edildi. Beş yıllık süre boyunca ilaç içme nedeniyle üç hasta kaybedildi. Mortalite oranı % 0,17 saptandı.Sonuç: Bu çalışmada çocuk acil polikliniğe başvuran olguların % 3.1'ini ilaç içme olguları oluşturuyordu. Zehirlenmeler özellikle çocuklarda önemli halk sağlığı problemidir. Başlıca ilaç ile zehirlenme nedeni kaza ve ailenin dikkatsizliği nedeniyle meydana gelmektedir. İntihar amaçlı zehirlenmeler daha az sayıdadır. Zehirlenmelerin ilaçların çocuğun ulaşamayacağı yerlerde saklanması ve adölesanlarla ailenin eğitimi ile önlenebileceği kanısındayız.
Özet (Çeviri)
Aim: Aim of the study was to evaluate the clinic and demographic characteristics of the patients who were referred to Pediatric Emergency outpatient cause of drug taking.Material and methods: 0-18 years that drug taking cases who were admitted to Ondokuz Mayis University medical faculty department of pediatric emergency outpatient and managed with hospitalization between January 2005 and December 2009 were reviewed retrospectively. Information of the drug taking cases was obtained from Pediatric Emergency Outpatient files and epicrisis which protocol file numbers of cases were obtained from protocol notebooks and files in the Nucleus Hospital Information Management System. The age, gender, date of the poisoning, duration of admission, way to come into contact with toxic substances, symptoms, clinical findings, observation time, complications, duration of the hospitalization, need for intensive care, treatment and outcome were analyzed.Results: Between January 2005-December 2009 totally 1.795 cases were admitted due to drug taking and only 1.684 cases files were reviewed with sufficient information. Drug taking cases were the 3,1% of the all cases who admitted to the pediatric emergency department (57.785 cases) at the same time. Age of the patients was ranging between 0 to 18 years (0 to216 months) with mean age was 114.33 ± 74.64 months. 1.069(63,5%) of the patients were female and 615(36,5%) were male with female/male ratio was 1,7/1. The most common cause of drug poisoning were central nervous system drugs (33,9%) and the second most common (12,9%) cause were agricultural drugs such as insecticides and pesticides. Poisoning was occurred after one drug intake in 1.233 patients (73,2%) and 453 (26,8%) patients with multiple drug intake were detected. Most common cause of the Single-drug poisoning due to intake of amitriptyline in 18,8% patients and rat poison was the second most common cause in 4,69%. Oral intake was the most common way to intake of the the toxic substance in 98,2% of cases. The most common symptoms in all cases of poisoning were nausea / vomiting in 268 (15,9%) of the patients, and altered mental status in 228 (13,1%) of the patients and unrest in 99 (5,8%) of the patients were detected. While 854 (50,7%) of the cases in order to commit suicide, 830 (49.3%) of the cases were took the drug with accidentally. During the five year period, three patients died because of drug drinking with the mortality rate was 0,17%.Conclusion: In this study, Drug taking cases were the 3,1% of the all cases who admitted to the pediatric emergency department. Poisoning important public health problem, especially in child age group. The main causes of drug poisoning were accidents and occur due to carelessness and lack of attention of the families. Suicidal intoxications were less common. We thought that poisonings may preventable with storage of drugs out of reach of children and instruction of the families especially in adolescents