Behçet hastalarında serum İskemi Modifiye Albümin (İMA) seviyesi ve hastalık aktivitesi ile ilişkisi
Serum Ischemia Modified Albumin (IMA) level in patients with Behçet?s disease and it?s relationship with the disease activity
- Tez No: 272357
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ BAHADIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Bu çalışmada, temel patolojisi vaskülit olan Behçet Hastalığı'nda hastaların serum iskemi modifiye albüminin (İMA) seviyesi ve bunun hastalığın aktivite belirteci olarak ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır.Yöntem ve Bulgular: Çalışmaya Uluslararası Behçet Hastalığı Çalışma Grubu kriterlerine göre tanı konulan, 28'i aktif, 29'u inaktif 57 Behçet hastası ve herhangi bir sistemik hastalığı olmayan, ilaç kullanmayan 30 sağlıklı birey alınmıştır. Aktif, inaktif hasta ve kontrol gruplarının ortalama İMA değerleri sırasıyla; 0,689±0,049, 0,608±0,099, 0,619±0,049 şeklindeydi.
Özet (Çeviri)
Aim: In the present study, it was aimed to evaluate serum Ischemia Modified Albumin (IMA) level in patients with Behçet?s disease, whose essential pathology is vasculitis, and it?s relationship with the disease activity.Methods and Results: The study groups included 57 patients with Behçet?s Disease, 28 were active and 29 were inactive, and 30 healty individuals, who do not use any drugs and have no systematic illness. The diagnosis of Behcçet?s disease was made according to the criteria of the International Study Group for Behçet?s Disease. The mean IMA levels of active and inactive patients and control group were 0,689±0,049, 0,608±0,099, 0,619±0,049, respectively.