Septik şoktaki hastlarda düşük doz steroid tedavisi ve bu tedavinin vazopresör ihtiyacına etkisi
Low dose steroid treatment for septic shock and effects of this treatment on vasopressor requirement
- Tez No: 272358
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA ULUSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, vazopressör bağımlı septik şok hastalarında düşük doz steroid tedavisini (200mg ? 300mg / gün hidrokortizon) ve vazopressör ihtiyacına etkisini araştırmayı amaçladık.Etik kurul izni alındıktan sonra, Karadeniz Teknik Üniversitesi Farabi Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Yoğun Bakım Ünitesi' nde 2007-2009 yılları arasında yatan hastaların dosyaları retrospektif olarak incelendi. 16 yaşından büyük, en az bir saat yeterli sıvı replasmanına ve vazopressör desteğine rağmen, sistolik arteryel basıncı 90 mmHg' nın altında olan düşük doz steroid tedavisi verilen ve verilmeyen 60 hasta bulundu. Hastalar düşük doz steroid tedavisi alan (n=29) ve steroid tedavisi almayanlar (n=31) olarak iki gruba ayrıldı. Hastaların, demografik verileri, yoğun bakımda kalış süreleri, mekanik ventilatör destek süreleri, yoğun bakıma kabul nedenleri, yoğun bakıma kabul edildiklerinde ki ek hastalıkları, APACHE II ve SOFA skorları, enfeksiyon odağı, mikrobiyolojik inceleme sonuçları, intravenöz antibiyotik başlama zamanı, septik şoktan çıkış ve zamanı, mortalite ve zamanı, süperenfeksiyon, gastrointestinal kanama gibi steroid yan etkileri kaydedildi. Belirlenen takip dönemlerine uygun olarak, ortalama arteryel basınçları, kalp hızları, santral venöz basınçları, vazopressör (norepinefrin, dopamin, dobutamin) dozları, lökosit sayıları,arteryel laktat, CRP, prokalsitonin ve glukoz düzeyleri ve verilen insülin dozu ile yetmezlikteki organ sayıları takip formuna kaydedildi. Veriler istatistiksel olarak değerlendirildi.Sonuç olarak düşük doz steroid tedavisinin vazopressör bağımlı septik şok hastalarında vazopressör destek ihtiyacını azalttığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to invastigate the low dose steroid treatment (200mg ? 300mg / day) and its effects on vasopressor requirement in patients with septic shock.After obtaining Ethical permission, the documentes of patients that admitted to Karadeniz Technical University Faculty of Medicine Farabi Hospital Anestheology and Reanimation ICU (Intensive Care Unite) between April 2007 to January 2009 were searched retrospectively. Sixty patients who were sixteen years old or older and systolic arterial blood pressure lower than 90 mmHg for at least one hour despite adequate fluid replacement and vasopressor support, were found and enrolled in the study. 29 of patients were received low dose steroid therapy and 31 of them not received. And we categorized patients into this two group. Demografic datas, length of stay in ICU, ventilatory support time, cause of ICU admission, prior or preexisting disease, APACHE II and SOFA scores, site of infection, microbiologic examination results, performed intravenous antibiotheraphy, reversal of septic shock and its time, mortality in ICU and its time with complications of steroid treatment like süperenfection and gastrointestinal bleeding of these patients were recorded. Mean arterial pressures, heart rates, central venous pressures, vasopressor (norepinephrine, dopamine and dobutamine) doses, leukocytes, arterial lactate, CRP, procalsitonin, blood glucose levels and received insulin doses and growing number of organ failure follow up periods were determined before and recorded. The data were statistically analyzed.As a result, low-dose steroid therapy was found to reduce vasopressor support requirement in patients with vasopressor dependent septic shock.