Süperfisyal servikal blok altında tiroidektomi ve paratiroidektomi cerrahisinde Bupivakain ve Bupivakain+ Fentanil karşılaştırılması
Comparison of Bupivacaine and Bupivacaine+Fentanil under superficial cervical block for thyroidectomy and parathyroidectomy
- Tez No: 272361
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET SALİH ÇOLAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Elektif tiroidektomi ve paratiroidektomi cerrahisi geçirecek hastalarda superfisyal servikal pleksus bloğunda bupivakain ve bupivakain+fentanilin klinik etkinliğini, yan etkilerini, postoperatif ağrı kontrolü üzerine etkilerini karşılaştırdık.Elektif tiroidektomi cerrahisi geçirecek ASA I-II, 18?70 yaş grubundaki 50 hasta randomize iki gruba ayrıldı. Hastalar operasyon odasına alınıp monitörize edildi. Grup B'ye (n=25) 125 mg % 0,5 bupivakain 25ml + 25ml SF, Grup BF'ye (n=25) 125 mg %0,5 bupivakain + fentanil 2mcg/cc (2ml) + 23ml SF kullanılarak superfisyal servikal pleksus blokajı yapıldı. Pinprick test ile duyusal blok başlama zamanı kontrol edildi. Operasyon başladıktan sonra tansiyon, nabız, periferik oksijen satürasyonları, solunum sayısı, sedasyon skorlaması kaydedildi. Bu değerler postoperatif üçüncü saate kadar takip edildi. Operasyonun bitiminden ilk analjeziğin alındığı zamana kadar geçen süre toplam analjezi süresi olarak kaydedildi.İki grup arasında hasta memnuniyeti, periferik oksijen satürasyonu, sedasyon skorlaması, hemodinami ve yan etkiler açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı. Solunum sayısı bupivakain + fentanil grubunda intraoperatif 5,10,15,30,45. dakikalarda anlamlı olarak düşük idi, fakat klinik olarak anlamsızdı. Operasyon başladıktan sonra hemodinamik parametreler her iki grupta da 5. dakikadan itibaren düşmüş ve 30. dakikadan itibaren artmış ve başlangıç değerlerine gelmiştir. Duyusal blok başlama zamanı bupivakain + fentanil grubunda daha kısa idi (Grup B'de 98 sn ± 32 sn, BF'de 81 sn ± 24 sn). Duyusal blok bitiş zamanı bupivakain+fentanil grubunda daha uzun idi.(Grup B'de 306 saat ± 108 saat, grup BF'de 385 saat ± 125 saat). Analjezik ihtiyaç süresi olarak her iki grup arasında fark yoktu. Her iki grupta da önemli yan etki görmedik.Sonuçta, tiroidektomi ve paratiroidektomi için uygulanacak bilateral superfisyal servikal pleksus blokajında, 125 mg % 0,5 bupivakain 25ml + 25ml SF'in 125 mg %0,5 bupivakain + fentanil 2mcg/cc(2ml) + 23ml SF'den daha kısa etki başlama süresi, daha uzun blok süresi ve benzer derecede hasta memnuniyeti ile daha etkin olduğu kanısına vardık.
Özet (Çeviri)
We compared the clinical efficacy and postoperative pain of the bupivacaine and bupivacaine+fentanil in superficial cervical plexus block on elective thyroid and parathyroid surgery.ASA I-II, 18?70 ages 50 patients undergoing elective thyroid surgery divided into two groups randomly. Patients were monitorized in operative room. Grup B (n=25) 125 mg % 0,5 bupivacaine 25 ml+ 25 ml salin, Grup BF (n=25) 125 mg %0,5 bupivacaine 25 ml+ fentanil 2mcg/cc (2ml) +23 ml salin was given for superficial cervical plexus block. Sensorial block onset time was controlled by pinprick test. After the operation was started blood pressure, pulse, peripheral oxygen saturation, respiration rate, sedation score was recorded. This values was recorded until postoperative tree hours. After the operation was finished time to require analgesic was total analgesic time which was recorded.There was no significant istatistical difference between the two groups for the patients satisfaction, peripheral oxygen saturation, sedation score hemodynamy and side effects. Respiratory rate in bupivacaine+fentanil group intraoperative 5,10,15,30,45. minutes was significantly low, but clinically insignificant. After Operation started, hemodynamic parameters in both groups decreased after 5 minutes and increased after 30 minutes and have been starting values. Sensorial block onset time was short in bupivacaine+fentanil group (Grup B 98 sn ± 32 sn Grup BF 81 sn ± 24 sn ). Sensorial block finish time was long in bupivacaine+fentanil group (Grup B 306 minutes ± 108 minutes, Grup BF 385 minutes ± 125 minutes ). There was no difference between the two groups in duration of analgesic requirement. We didn?t found important side affect in both groups.As a result, we conclude that thyroidectomy and parathyroidectomy under bilateral superficial cervical plexus, 125 mg 0.5% bupivacaine 25ml + 25 ml salin 0.5% bupivacaine + fentanyl 2mcg/cc (2ml) + 23 ml salin than the short duration of onset, longer duration of the block and patient satisfaction were similar.