Botulinum Toksin Tip A' nın damar çevresine ve deri altına uygulanmasının flep yaşayabilirliği üzerine olan etkilerinin karşılaştırılması
Comparison the effect of perivascular and subcutis Botulinum Toxin Type A application on flap viability
- Tez No: 272360
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERHAN TUNCER
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
 - Yıl: 2011
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 154
Özet
Geciktirme etkisini farmakolojik olarak sağlayabilecek bir madde arayışı sürmektedir. Literatürde gelişigüzel kanlanan ve pediküllü fleplerde BTx-A ile flep yaşayabilirliğinin arttırıldığına dair çalışmalar bulunmaktadır. Bu çalışmada, pediküllü bir flepte BTx-A'nın, pedikül çevresine, flep içine ve hem pedikül çevresine hem de flep içine uygulandı. BTx-A'nın flep yaşayabilirliğine etkisi, uygulama alanları arasındaki farkların varlığı kontrol grupları ile karşılaştırılarak değerlendirildi. BTx-A'nın flep yaşayabilirliğine etkisi ve etkinin mekanizmaları üzerinde duruldu, farmakolojik olarak geciktirme işlemi sağlama olasılığı araştırıldı.Epigastrik flep modeli oluşturulan 42 adet sıçan 7 gruba ayrıldı. Grup 1'de (n=6) çalışmanın 3. gününde flep tek pedikül üzerinde kaldırıldı ve yerine iade edildi. Grup 2'de (n=6) grup 1'e uygulanan işleme ek olarak 0. günde perivasküler serum fizyolojik enjeksiyonu yapıldı. Grup 3'de (n=6) grup 1'e ek olarak 0. günde perivasküler BTx-A uygulandı. Grup 4'te (n=6) grup 1'e ek olarak 0. günde flep içine serum fizyolojik enjeksiyonu yapıldı. Grup 5'te (n=6) grup 1'e olarak 0. günde flep içine BTx-A enjeksiyonu yapıldı. Grup 6'da (n=6) grup 1'e ek olarak 0. günde hem perivasküler hem de flep içine serum fizyolojik enjeksiyonu yapıldı. Grup 7'de (n=6) grup 1'e ek olarak 0. günde hem perivasküler hem de flep içine BTx-A enjeksiyonu yapıldı.Çalışmanın 0. gününde yapılan enjeksiyonları takiben 3. günde cerrahi işlem uygulandı. Cerrahi sırasında epigastrik damar, flep proksimali ve distalinden lazer dopler flowmetre ile kan akım hızları ölçüldü. Flep proksimal ve distalinden histolojik ve biyokimyasal inceleme için örnekler alındı. Çalışmanın başlangıcından 10 gün sonra flep nekroz alanları fotoğrafik teknikle ölçüldü, flep proksimal ve distalinden histolojik ve biyokimyasal inceleme için örnekler alındı, yine aynı gün genetik değerlendirme için örnek alındı.Bulgular incelendiğinde BTx-A uygulanan gruplarda flep nekroz alanlarının kontrol gruplarına oranla daha az olduğu tespit edildi. BTx-A uygulanan gruplarda yapılan genetik incelemede i-NOS ve VEGF gen ekspresyonlarının, histolojik incelemede damar sayısı, PECAM ve e-NOS boyama oranlarının, biyokimyasal incelemede nitrit-nitrat miktarlarının, lazer dopler flowmetri ölçümlerinde kan akım hızının diğer gruplara oranla istatistiksel olarak anlamlı seviyede yüksek olduğu tespit edildi.BTx-A uygulanan gruplar kendi arasında karşılaştırıldığında grup 3 ve 7'nin, grup 5'göre flep nekroz alanlarının daha az, i-NOS ve VEGF gen ekspresyonlarının, damar sayısının, kan akım hızının daha yüksek olduğu tespit edildi.Elde edilen veriler ışığında BTx-A'nın pediküllü bir flepte uygulama yerinden bağımsız olarak yaşayabilirliği arttırdığı tespit edildi. Ancak perivasküler uygulamanın, flep içine uygulamaya göre, flep yaşayabilirliğine katkısının daha fazla olduğu söylenebilir. Grup 7'de olduğu gibi kombine(perivasküler+flep) uygulamalarda ise flep yaşayabilirliğini arttırıcı etkinin en yüksek oldu tespit edildi.BTx-A'nın sağladığı sempatektomi ile yarattığı vazodilatasyon ve anjiogenezi uyarıcı etkisi ile farmakolojik olarak geciktirme etkisi sağlayabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Searching the substance which provides delay effect pharmacologically is still in progress. Few studies presence successful results on flap viability by BTx-A in gelişigüzel kanlanan and pedicled flaps to take place in literature. In this study BTx-A applied perivascular area, into the flap and both respectively. We investigatethe effect of BTx-A on flap viability and presence of differencesat varied application areas and the influence of mechanism and the possibilty to provide delay effect pharmacologically.Epigastric flap model was used in 42 rats and seperated into 7 groups. Group 1 (n=6) unipedicled flap was elevated and returned into same position in study day 3. Group 2 (n=6) in study day 0 perivascular saline injected and in study day 3 same surgical procedure was performed. Group 3 (n=6) same procedure was performed at group 2 but BTx-A injected as perivascular area instead of saline. Group 4 (n=6) saline injected into the flap only in study day 0 and in study day 3 same surgical procedure was performed. Group 5 (n=6) BTx-A injected into the flap only in study day 0 and same surgical procedure was performed in study day 3. Group 6 (n=6) saline injected into the flap and perivascular area both in study day 0 and same surgical procedure was performed in study day 3. Group 7 (n=6) BTx-A injected into the flap and perivascular area both in study day 0 and same surgical procedure was performed in study day 3.Blood stream velocity measured during surgery by laser doppler flowmeter. Sample obtained proximal and distal part of the flap for histological and biochemical assessment in study day 3.In the study day 10, flap necrosis rates measured photographically. Samples obtained proximal and distal part of the flap for histological and biochemical assessment. Also same time another sample obtained for genetical evaluation.When examine the findings at BTx-A applied groups we observed less flap necrosis in accordance with control groups. Additionally, genetical evaluation revealed increased i-NOS and VEGF gene expression levels, histological evaluation revealed increased count of vessels, PECAM and e-NOS immunostaining, biochemical evaluation revealed increased nitrite and nitrate quantity and laser doppler flowmetric blood stream velocity measurements increased.This values are statistically significant in BTx-A applied groups than controls.While BTx-A applied groups compared itself, group 3 and group 7 had less flap necrosis rates and more i-NOS and VEGF gene expression levels, count of vessels, blood stream velocity confirmed than group 5 .In the light of these findings BTx-A increased pediculated flap viability independently from application area. But we may dictate perivascular application of BTx-A has more positive effect on flap viability according to flap application. In combined(perivascular and flap) application such as group 7 has most positive effect on flap viability.This study demonstrates that BTx-A application provide delay effect pharmacologically by sympathectomy welded vasodilatation and stimulatory effect on angiogenesis.