KTÜ Farabi Hastanesi, Trabzon Numune Hastanesi, Trabzon Fatih Devlet Hastanesi, Akçaabat Devlet Hastanesi, Vakfıkebir Devlet Hastanesi, Of Devlet Hastanesi, Sürmene Devlet Hastanesi, Rize 82.Yıl Devlet Hastanesi, Rize Devlet Hastanesi, Pazar Devlet Hastanesi,
Detection of bladder cancer in patients with hematuria using NMP22 Bladderchek test in patients who admitted to urology polyclinics of KTU Farabi Hospital, Trabzon Numune Hospital, Trabzon Fatih State Hospital, Akçaabat State Hospital, Vakfıkebir State Hospital,
- Tez No: 272362
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNER KEMAL ÖZGÜR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Araştırma 18 yaşın üzerinde, hematüri ile başvuran veya hematüri tespit edilmiş ancak mesane tümörü henüz saptanmamış 1026 hastanın idrar örnekleri üzerinde yapılmıştır. Hastalara gerekli ürolojik ve radyolojik değerlendirmelerle birlikte NMP22 BC testi de uygulanmış ve sonrasında da endoskopi yapılmıştır. Gerekli görülen hastalardan biyopsi alınmıştır. NMP22 BC testinin histopatolojik olarak mesane tümörü saptanmış hastalarda sensitivitesi %81,2, spesifitesi %35, pozitif prediktif değeri %91,4 ve negatif prediktif değeri %18?dir. NMP22 BC testi histopatolojik olarak renal pelvis tümörü saptanmış hastaların %100?ünde pozitif sonuç vermiştir. Sonuç olarak NMP22 BC testinin mesane ve renal pelvis tümörlerini tanımasının yanında, ürolitiazis, böbrek parankim tümörü, böbrek kisti, üriner enfeksiyon ve enflamasyon, benign ve malign prostat hastalıkları ve üretral darlık gibi üriner sistemin diğer benign ve malign hastalıklarında da yalancı pozitif sonuçlara yol açtığı kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study was conducted on 1026 adult patients admitted with hematuria without a diagnosis of bladder tumor. Uroradialogical examinations were completed, NMP22BC tests were done and patients were endoscopically investigated. Statistical values of NMP22BC test in diagnosing bladder tumor was calculated as: Sensitivity 81,2%, specificity 35%, positive predictive value 91,4%, negative predictive value 18%. NMP22BC test was positive in all patients having renal pelvis tumor. It was calculated that urolithiazis, renal parenchymal tumors, renal cystic disease, urinary tract infection, prostatic diseases, urethral strictures were found to cause false positive values, while the test was helpful in the diagnosis of bladder and renal pelvis tumors.