Samsun yöresinde yetiştirilen Gökkuşağı Alabalıklarında (Oncorhynchus mykiss) metazoon parazit faunası
Metazoan parasite fauna of Rainbow trout(Oncorhynchus mykiss) reared in Samsun province
- Tez No: 272363
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞİNASİ UMUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Parazitoloji, Su Ürünleri, Veteriner Hekimliği, Parasitology, Aquatic Products, Veterinary Medicine
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Parazitoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırma, Orta Karadeniz Bölgesi Samsun il sınırları içerisinde Kızılırmak üzerine kurulmuş olan Derbent Baraj Gölü'nde (41?25?6? Kuzey enlemi ile 35?49?52? Doğu boylamı) yüzen ağ kafeslerde yetiştirilen gökkuşağı alabalıklarının metazoon parazit faunasını belirlemek amacı ile Nisan 2008-Mart 2009 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırma süresince her ay yapılan örneklemeler ile 516 gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss, Walbaum, 1792) metazoon parazitler yönünden incelenmiştir. Gökkuşağı alabalıklarında Nematoda sınıfına ait Capillariidae ailesinden Schulmanela petruschewskii (Shulman, 1948) ve Anisakidae ailesinden Hysterothylacium gadi aduncum (Rudolphi, 1802) alttürü tespit edilmiştir. İncelenen balıklarda bulunan metazoon parazit türlerinin aylar, mevsimler ve balık boy sınıflarına göre dağılımları incelenmiştir. Bu araştırma yetiştiriciliği yapılan gökkuşağı alabalıklarının metazoon parazitleri içerisinde Nematoda sınıfına ait ilk bulguları içermektedir. Gökkuşağı alabalıklarında S. petruschewskii Türkiye parazit faunası için yeni kayıt özelliğinde olup, ülkemiz gökkuşağı alabalıklarında ilk kez bulunmuştur. Yine alttür bazında H. gadi aduncum ülkemiz gökkuşağı alabalıklarında ilk kez saptanmış olup, bu parazit için gökkuşağı alabalıkları yeni konak özelliği taşımaktadır. Araştırmada tespit edilen S. petruschewskii 516 balığın birinin (% 0,2) karaciğerinde, H. gadi aduncum ise 17 balığın (% 3,2) mide ve pilorik seka içeriğinde bulunmuş olup, parazit ile enfekte olan balıkların her birinde sadece bir tür ile karşılaşılmıştır. S. petruschewskii'nin enfekte balık başına ortalama parazit sayısı 21, H. gadi aduncum'un ise 201 olarak tespit edilmiştir. Araştırma boyunca balıklarda Capillariidae ailesine ait türden 21, Anisakidae ailesine ait alttürden 3424 olmak üzere toplam 3445 parazit saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the metazoan parasite fauna of rainbow trout reared in the floating net cages in the Derbent Dam Lake (41?25?6? North latitude, 35?49?52? East longitude) which flood on the Kızılırmak River and located in the Middle Black Sea Region, Samsun province in April 2008 to March 2009. During the research period, 516 rainbow trouts (Oncorhynchus mykiss, Walbaum, 1792) with an each month of the sampling were investigated for the metazoan parasites. Schulmanela petruschewskii (Shulman, 1948) (Capillariidae, Nematoda) and Hysterothylacium gadi aduncum (Rudolphi, 1802) (Anisakidae, Nematoda) were detected in the rainbow trouts. Distribution of the metazoan parasite species among months, seasons and fish length classes were investigated in the fishes. This research represents the first findings of the metazoan parasites of reared rainbow trout which belong to the class of Nematoda. S. petruschewskii in rainbow trout is a new record for Turkish parasite fauna and, detected for the first time in rainbow trout which reared in Turkey. Also, H. gadi aduncum as a subspecies is detected for the first time in rainbow trout which reared in Turkey and rainbow trout featured as a new host for this parasite. S. petruschewskii in the research was detected in 1 (0.2 %) of the rainbow trout?s liver among 516 rainbow trouts, H. gadi aduncum in 17 (3.2 %) of the rainbow trout?s stomach and pyloric caeca among 516 rainbow trouts and there was only one species of parasite detected in the infected fishes. The mean intensity of S. petruschewskii was detected as 21, whereas H. gadi aduncum was detected 201. During the research, 21 parasites of species which belong to Capillariidae, 3424 parasites of subspecies which belong to Anisakidae, totally 3445 parasites were determined in the rainbow trouts.